«Здати паролі від електронної пошти». Як самопроголошені «Л/ДНР» організовано голосують за Держдуму РФ

Вибори в Державну Думу РФ і в Донецьку, і в Луганську скидаються на ретельно і заздалегідь підготовлену велику військову операцію — подекуди вона триває з ексцесами, але переважно все злагоджено, нудно і за планом. Можна сказати, за «міждержавним» планом, — на кордоні з Росією всі, хто голосують, йдуть спеціальним «зеленим коридором», витрачають на перехід одну годину замість звичних семи. Частина людей їде через кордон своїми автобусами, частина переходить кордон групами з призначеними «старшими» згідно із заздалегідь складеними списками, залишаючи свої автобуси або електропоїзди перед прикордонними переходами.

Наші партнери з видання «Спектр» спостерігали за тим, як у Ростовській області РФ голосують жителі окупованих територій України з російськими паспортами.

Перехрестя проспекту Богдана Хмельницького і вулиці Артема. Донецьк, вересень 2021 рокуSpektr. Press

Зелений коридор та інші «плюшки» для учасників голосування

«Були накладки, але вони незначні, я бачив виборчі кампанії раніше, але тут же взагалі все було чітко — графік, списки! — розповідав «Спектру» один з учасників організованого голосування. — Ми зібралися о п'ятій ранку, о пів на шосту під'їхали автобуси, мені видали списки людей з телефонами, місцями, де вони у мене будуть підсаджуватися в автобус, все як положено!»

«На першій зупинці в Макіївці до мене повинні були зайти четверо і переплутали автобус, — продовжує співрозмовник. — Їх відразу знайшли й пересадили до мене, на другій зупинці всі люди були, на третій — одна жінка за станом здоров'я відмовилася — дуже організовано розсілися».

На кордоні (і це стосується всіх пунктів перетину з Ростовською областю, — ред.) спеціально на час проведення голосування розвантажили рух транспорту — заздалегідь всіх «цивільних» налякали: «Не треба сюди! У нас тут три дні автобуси туди-сюди їздити будуть, ви застрягнете!»

«Нам же всім — "зелена дорога" без черги, відразу заїхали — паспортний контроль, митний — тільки вони час забрали трохи, але зате на зворотному шляху дуже швидко росіяни нас перевірили, а на нашому боці ніхто взагалі не виходив з автобуса — швидко паспорти зібрали, перевірили, пачкою принесли — роздали», — розповів безпосередній учасник голосування в бесіді з кореспондентом «Спектра».

«Донбас Арена» напередодні російських виборів, ДонецькSpektr. Press

Цікаво, що з 17 по 19 вересня, у вихідні дні, на території РФ працюють всі пункти міграційної служби, відповідальні за видачу російських паспортів людям з Донбасу. На виборчих дільницях голосують всі власники російських паспортів, навіть ті, хто отримав їх годину назад. Голосують одним бюлетенем — виключно за партії. Паспорти РФ для людей з самопроголошених «республік», як і раніше, — без прописки, і голосувати за конкретних депутатів вони не можуть, оскільки за одномандатників (це місцеві вибори, — ред.) можна голосувати тільки у своєму окрузі. А за партії за списками — як завгодно.

Показовий старт виборам дала колона із шести автобусів від громадського руху «Донецька республіка», яка стартувала в Донецьку о 6 ранку 17 вересня від будівлі так званої «міграційної служби ДНР» на вулиці Федора Зайцева.

В автобусах були звичайні громадяни, але у чотирьох із шести поїхали «щасливчики», — у ці дні вони отримують паспорт РФ в селі Матвіїв Курган Ростовської області. Зазвичай такі люди платять 550 рублів (200 грн) за поїздку за паспортом, але під час виборів місця в автобусах їм дісталися від «міністерства транспорту» самопроголошеної «республіки» абсолютно безкоштовно.

В дорогу їм давали подарунковий «сухий пайок», а відразу після отримання паспортів люди голосували тут же на виборчій дільниці в Матвієвому Кургані — жодних попередніх списків там не було, всіх власників паспортів РФ вносили у списки і видавали один виборчий бюлетень.

Автобуси з жителями Донецька перетинають українсько-російський кордон для голосування на виборчій дільниці в Ростовській області у Росії, 17 вересня 2021 рокуAP / Alexandr Dimitrovskiy

Такі ж колони автобусів «за паспортами» поїхали в Ростовську область і в суботу, і в неділю. У кожному автобусі з-поміж функціонерів так званого громадського руху «Донецька республіка» є «старший» — він розв'язує всі питання на кордоні та в дорозі, збирає свій екіпаж із 45 людей відповідно до отриманого списку не тільки на місці посадки, але і по дорозі, і після «шопінгу».

Джерело «Спектра» в громадському русі «Донецька республіка» називає планову цифру — 30 тисяч людей. Саме стільки виїде на вибори до Росії за три дні тільки за допомогою цього громадського руху. Своїми людьми також заповнюють автобуси районні та міські адміністрації, найбільші ДП («державні підприємства») і заводи під контролем ЗАТ «Внешторгсервис».

А всього, за словами так званого «глави ДНР» Дениса Пушиліна, в процесі перевезення нових громадян Росії на вибори в Держдуму задіяні 825 автобусів і 12 потягів.

Якщо врахувати, що кожен автобус робить три ходки і щоразу перевозить приблизно 45 людей, то заявлені 825 автобусів в змозі доставити до виборчих дільниць Ростовської області РФ тільки з «ДНР» понад 111 тисяч «виборців» і ще близько 18 тисяч приїдуть поїздами. Ці цифри, зрозуміло, дуже умовні.

Набагато точніше можна порахувати кількість учасників Дистанційного електронного голосування (ДЕГ) з «Л/ДНР». Згідно з даними ЦВК у Ростовській області, в регіоні для ДЕГ зареєструвалися 301 990 виборців. З них 139 898 візьмуть участь у голосуванні в одномандатних округах — тобто мають прописку в Ростовській області (громадянам Росії з непідконтрольних Україні територій Донбасу ця опція недоступна). Тобто самопроголошені республіки в ДЕГ потенційно дають на виборах Держдуми понад 191 тисячу голосів виборців.

Сухий пайок від «ДНР» для тих, хто їде на вибори Державної Думи РФDonetchanyn / Telegram

Виборчий туризм і голоси «за кого треба»

До виборів у Росії в «ДНР» до 30 вересня продовжили скасування комендантської години у вихідні. Понад те, саме на ці вибори вільною від обмежень окремим указом зробили і ніч з неділі на понеділок — багато автобусів повертаються за місцевими мірками зовсім пізно, о 23:00.

Усі, хто виїжджає в Ростовську область, їдуть немов в безкоштовну туристичну поїздку — замість виборчих ярмарків, як в СРСР, після голосування всіх вивозять на обов'язковий шопінг в продуктові супермаркети.

«Щасливчики» ті, хто потрапляє на «екскурсію» в торгові центри Таганрога. Особливо популярне місце під назвою «Пластилін». Там деякі відчайдушні виборці за час стоянки встигали з'їздити на таксі до моря. З Матвієвого Кургану людей везли до місцевого супермаркету «Світлофор» — в Росії продукти, і особливо речі, традиційно дешевші, ніж в «ДНР».

«У нас в управлінні працює 50 людей — з них два десятки голосують дистанційно, ще двадцять різними автобусами їдуть в Ростовську область і десять якось пропетляли й досі за наявності паспорта "ДНР" примудрилися не одержати паспорти РФ, — розповідає Тетяна, працює в одній з «районних адміністрацій ДНР». — Всі наші "електронні" з призначеним "старшим" однієї групою сходили на вибори в найближчий "консультаційний пункт" вранці 17 вересня — вдається до обіду в робочий день планово погуляли. Решта хто як — наші є такі, у кого автобус їде в неділю о 6 ранку, а є стартують о 12:00, народ сперечається, кому пощастило більше».

«Ми швидко проголосували в п'ятницю за кого треба і вже забули про це, — розповідає «Спектру» вихователь одного з дитячих садків Макіївки.— У нас для цього на роботі був виділений спеціальний комп'ютер. Щоб не було збоїв, нам сказали заздалегідь здати директору паролі від електронної пошти, з якої на Держпослугах там реєструвалися, а в п'ятницю організовано всі все зробили в цьому голосуванні. Інші садки, я знаю, організовано ходили від роботи в ці консультаційні пункти, теж голосували. Ну, а хто ні — тих в сторону Ростова повезли».

Мешканка «ДНР» голосує на виборах у Держдуму РФ на виборчій дільниці в Матвієвому Кургані Ростовської областіВладислав Рязанцев для Spektr. Press

255 «консультаційних пунктів для громадян РФ» були розгорнуті в обладнаних додаткової комп'ютерною технікою школах. Працювали там, щоправда, «чужі» люди, не з цих шкіл.

«Зате всі красиві, молоді, в брендованих футболках, — парирує питання «Спектра» джерело в громадському русі «Донецька республіка». — На консультаційні пункти відправили працювати свідомих студентів, працівників "адміністрацій" і громадського руху, аж до нашої "пресслужби"!»

На вибори мобілізовані всі мислимі і немислимі резерви автобусного парку «ДНР». Якщо колони від в громадського руху «Донецька республіка» зараз їдуть в Ростовську область в м'яких автобусах з прапорами й написами про єдність з Росією, то від околичної будівлі Петровської районної ради міста Донецька щогодини відправляли автобуси, просто зняті з маршрутів. Але рухалися вони в тому ж напрямку, із заздалегідь складеними списками «для переходу кордону», сухими пайками й обіцяним шопінгом.

«Щодо партій — дуже лояльно все. Нас інструктували, щоб ніякого тиску! — розповідає «Спектру» одна зі «старших» у таких автобусах. — Ми збиралися наш автобус потім повезти на Найбільший в Ростовській області пам'ятний комплекс, споруджений в Неклінівському районі недалеко від села Самбек в честь радянських солдатів, які воювали на лінії «Міус-фронту» в 1943 роціСамбекські висоти, а до нас жінка підсіла і почала: "Я не хочу, я тільки голосувати!". Я почала їй було пояснювати, що ми поїздку організовуємо безплатно, після ще можна "пошопитись", а потім вже сказала їй ввічливо: "Не хочете — виходьте з автобуса. Потім самі спокійно поїдете!" Нас налаштовували, щоб ми дуже лояльно до людей ставилися, ніякого тиску не повинно було бути, адміністративного ресурсу і тому подібного — такі ось рекомендації від "адміністрації"».

Це дивно, але в Донецьку справді не відчувається жодного партійного тиску, знайти рекламу партії «Єдина Росія» досить важко — «Спектру» розповідали про розтяжки в честь російської владної партії, але побачити їх нам так і не вдалося. А реклами інших партій РФ в «ДНР» не було в принципі. Скрізь у містах уздовж вулиць і трас за кілька тижнів до виборів встановили однотипні рекламні щити із закликами голосувати як дистанційно, так і особисто в Ростовській області. Однак було зрозуміло, за кого їхали віддавати голоси наші співрозмовники.

Скриншот сайту ЦВК про ДЕГ у Ростовській області

Але «Єдина Росія», заощадивши на зовнішній рекламі, була присутня в місцевому інформаційному полі. В партію вступили всі публічні люди «ДНР», у Донецьку пройшов з'їзд «прихильників партії "Єдина Росія"», під егідою партії в самопроголошену «республіку» завозили вакцини, проводили масові заходи і тривалі молодіжні фестивалі на кшталт «Море-Ліс», куди вивозили охочих на вісім змін — до моря в Донецькій області і в ліс у Луганській, почергово.

Історія про вибори в самопроголошених «республіках» Донбасу виявилася казкою, в якій повністю була відсутня конкуренція російських політичних партій за місцевого виборця і будь-який місцевий порядок денний у передвиборчих обіцянках, що логічно відбилося на атмосфері трьох днів голосування — жодних мереж партійних спостерігачів в селах Ростовської області ніхто не помітив. Публічних скандалів немає, повідомлень про «каруселі», інциденти й підтасовки відправляти теж нікому.

Боротьба за масову паспортизацію та отримання новими громадянами Росії Страховий номер індивідуального особового рахунку — унікальний номер особи в системі обов’язкового пенсійного страхуванняСНІОР активно стартувала ще в січні 2021 року, наростала і досягла максимуму в період з квітня по кінець липня, боротьба за загальну реєстрацію для участі в ДЕГ тривала увесь серпень і закінчилася 13 вересня.

І ось на цьому бадьорому передвиборному тлі самі триденні вибори пройшли рутинно, буденно, без лиску, але і безоглядно на витрачені ресурси.

Автор: Дмитро Дурнєв, Spektr.Press. hromadske публікує матеріал за підтримки «Медіамережі»