Зеленський доручив українському МЗС викликати посла Грузії через стан Саакашвілі
Президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ викликати посла Грузії в Києві та висловити йому протест у зв'язку з погіршенням стану експрезидента Грузії Міхеїла Саакашвілі.
Про це він написав у Telegram.
«Прямо зараз росія руками грузинської влади вбиває громадянина України Михайла Саакашвілі. Ми неодноразово закликали офіційне Тбілісі зупинити це знущання й домовитися про повернення Саакашвілі до України. Наші партнери в координації з Україною також пропонували різні опції порятунку», — наголосив Зеленський.
Сьогодні, 3 липня, президент доручив МЗС викликати посла Грузії в Україні, висловити йому «рішучий протест» і запропонувати залишити Україну протягом 48 годин для проведення консультацій зі своєю столицею.
«Укотре закликаю грузинську владу передати Україні громадянина України Михайла Саакашвілі для необхідного лікування й догляду. І закликаю наших партнерів — звернутись, не ігнорувати цю ситуацію та врятувати цю людину», — підкреслив Зеленський.
Відповідна реакція українського президента з'явилася після того, як Саакашвілі показав погіршення свого фізичного стану за час перебування в ув'язненні, долучившись до судового засідання онлайн 3 липня.
Раніше президентка Грузії Саломе Зурабішвілі запропонувала випустити колишнього президента Міхеіла Саакашвілі із в'язниці, надягнувши на нього електронний браслет. Сам Саакашвілі ще у березні заявив, що йому загрожує поліорганна недостатність, і що він «близький до смерті» в лікарні, куди його перевезли з в'язниці.
Чому Саакашвілі ув'язнений?
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі перебуває в ув'язненні на Батьківщині. Ще у 2018 році його заочно засудили до трьох років ув’язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після його повернення в жовтні 2021-го грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, аби спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.
На знак протесту Саакашвілі почав голодування, після чого стан його здоров’я погіршувався. Адвокати, родичі та прихильники Саакашвілі наголошують на погіршенні здоров'я політика та закликають відправити його на лікування за кордон.
6 лютого Тбіліський міський суд відмовився задовольнити клопотання адвокатів Саакашвілі й не відклав виконання вироку через стан здоров'я експрезидента. Представник Пенітенціарної служби Грузії Ніка Абрамішвілі заявив, що поданий суду звіт не містить достовірної інформації про тяжкість хвороби Саакашвілі й не може бути підставою для відстрочення. Водночас Саакашвілі назвав засідання суду «посміховиськом», а свій вирок — «смертним».