МЗС закликало Грузію негайно припинити «зводити політичні рахунки» із Саакашвілі
Міністерство закордонних справ України закликало владу Грузії негайно припинити «зводити політичні рахунки» з ув'язненим експрезидентом Міхеілом Саакашвілі. Напередодні суд у Тбілісі відмовився відкласти виконання вироку в його справі.
Про це йдеться у повідомленні МЗС України.
Міністерство заявило, що розчароване рішенням Тбіліського міського суду, який відхилив клопотання захисту Саакашвілі щодо відтермінування або його звільнення від покарання у зв’язку із важким станом здоров’я.
«Суд не взяв до уваги висновок лікарів про тяжкість захворювання Міхеіла Саакашвілі. Він також відмовив у переведенні громадянина [України] за кордон для лікування. Влада Грузії має негайно припинити зводити політичні рахунки з українським громадянином, гарантувати дотримання його прав та передати його Україні», — йдеться у повідомленні.
МЗС України наголосило, що продовжуватиме захищати інтереси Саакашвілі як громадянина України.
Що передувало?
6 лютого Тбіліський міський суд відмовився задовольнити клопотання адвокатів Саакашвілі та не відклав виконання вироку через стан здоров'я експрезидента. Представник Пенітенціарної служби Грузії Ніка Абрамішвілі заявив, що поданий суду звіт не містить достовірної інформації про тяжкість хвороби Саакашвілі та не може бути підставою для відстрочення.
Як зазначають ЗМІ, зі сторони захисту Саакашвілі за час процесу перед судом постало до 20 свідків — учасників експертиз медцентру «Емпатія» та ради лікарів при омбудсмені Грузії тощо.
Сам Міхеіл Саакашвілі, який не був присутній через стан здоров'я ні на засіданні, ні на оголошення рішення навіть дистанційно, відреагував у Facebook. У дописі англійською він назвав засідання суду «посміховиськом», а свій вирок — «смертним». Саакашвілі також звернувся до українців. Він заявив, що є «особистим в'язнем путіна» та подякував за підтримку української влади.
Що з Саакашвілі?
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі перебуває в ув'язненні на батьківщині. Ще у 2018 році його заочно засудили до трьох років ув’язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після його повернення в жовтні 2021-го грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, аби спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.
На знак протесту Саакашвілі почав голодування, після чого стан його здоров’я погіршувався. Зрештою Саакашвілі перевели з Руставської в’язниці до Глданської тюремної лікарні у Тбілісі, хоча сам він наполягав на переведенні в цивільну лікарню. Після чергового погіршення здоров’я Мін’юст Грузії запропонував перевести Саакашвілі у військовий госпіталь, після чого він тимчасово погодився припинити голодування.
Адвокати, родичі та прихильники Саакашвілі наголошують на погіршенні здоров'я політика та закликають відправити його на лікування за кордон. Спеціальна пенітенціарна служба Грузії у грудні опублікувала відео з палати Саакашвілі, заявивши про його «спекуляції» та «грубе ставлення» до персоналу.
- Поділитися: