«Після Медведчука будуть ще мінуси». Зеленський обіцяє допомогти олігархам стати «просто великими бізнесменами»
Президент Володимир Зеленський зазначив, що в Україні «вперше за багато років зменшилася кількість олігархів». За його словами, народний депутат Віктор Медведчук втратив можливість використовувати медіаактиви та державне майно.
Про це він написав у колонці для видання «Фокус».
Зеленський зазначив, що Медведчука «за допомогою законних інструментів» позбавили можливості використовувати медіаактиви та державне майно для того, щоб «заподіювати руйнівної шкоди державній безпеці».
«Вперше за багато років не збільшилася, а зменшилася кількість олігархів. Мінус Медведчук... Будуть ще мінуси, поки всі олігархи не стануть просто великими бізнесменами», — написав президент.
Зеленський вважає, що на прикладі Медведчука можна побачити, що таке статус олігарха.
«Якщо у таких осіб забрати сконцентрований медіаресурс, коли в них немає вже непрозорого доступу до стратегічних активів і коли немає "даху" в Києві, більше нічого вони забрати у держави не можуть», — зазначив політик.
Що сталося з Медведчуком?
19 лютого Рада нацбезпеки і оборони України запровадила санкції проти Медведчука та його соратника Козака. Обмеження ввели у зв'язку з розслідуванням СБУ щодо фінансування тероризму. Перед тим санкції запровадили лише проти Козака, зокрема обмеження стосувалися компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne.
11 травня генпрокурорка Ірина Венедіктова підписала Медведчуку й Козаку підозри у держзраді та порушенні законів та звичаїв війни. 13 травня Медведчука відправили під цілодобовий домашній арешт, а Козак нібито перебуває на лікуванні у Білорусі.
Зеленський також анонсував оприлюднення найближчим часом законопроєкту про деолігархізацію, який він доручив розробити РНБО, Антимонопольному комітету та Офісу президента ще 15 квітня.
Тоді президент заявив, що у документі має бути зазначено, «як олігархи будуть перетворюватися на бізнесменів».
Після доручення Зеленського в РНБО підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали.
Згідно з останнім рейтингом «Forbes Україна», сто найбагатших українців за рік збільшили свої статки на 42%, до 44,5 мільярдів доларів. Найзаможнішою людиною України залишається Рінат Ахметов — його статки зросли майже втричі.
Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав, як нагадали наприкінці квітня в Комітеті виборців України.