Зеленський: «Крім НАТО, інших гарантій безпеки я поки що не бачу»
Президент Володимир Зеленський заявив, що наразі не бачить інших гарантій безпеки для України, крім НАТО.
Про це він сказав в інтерв'ю CNN.
«Кращих гарантій безпеки поки що ніхто не вигадав. Ми готові йти до будь-якої інфраструктури, яка забезпечить для нас припинення війни і гарантії безпеки. Окрім НАТО, інших гарантій безпеки я поки що не бачу», — сказав президент.
Він запевнив, що Україна не відмовлялася від шляху інтеграції в НАТО, але вважає, що цей шлях від України не залежить: питання відкритих дверей вирішують лише держави-члени Альянсу.
Також Зеленський назвав помилкою рішення не приймати Україну в НАТО через побоювання агресії росії: «Ми не в НАТО, і росія напала».
Що передувало?
На переговорах у Стамбулі 29 березня українська делегація передала російській своє бачення міжнародного документа, що зафіксує гарантії безпеки для України в обмін на позаблоковий статус. Ключова вимога — гарантії безпеки України мають бути аналогічні Напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Тож стороні, яка зазнала нападу, інші члени НАТО індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили, для відновлення і збереження безпеки на території Альянсу5-й статті НАТО.
Представники Туреччини, Італії, Німеччини та Польщі раніше заявляли, що готові стати гарантами. Проте з публічними обіцянками взяти на себе зобов'язання в разі необхідності застосувати збройну силу вони не квапляться.
Так, міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що гарантії за зразком 5-ї статті НАТО не готова давати не лише Туреччина, а й США, Велика Британія та Канада. А прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон уточнив, що бачить ці гарантії лише як надання озброєння, навчання українських військових та обмін розвідувальними даними.