Зеленський підписав закон, яким пришвидшать реєстрацію вакцин від COVID-19 в Україні

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який дозволить скоротити строки затвердження клінічних випробувань та державної реєстрації для вакцин та інших препаратів для лікування коронавірусу.

Про це повідомили в Офісі президента.

Зокрема закон № 1075-ІХ дозволяє у скорочені терміни затвердити для лікування COVID-19 в Україні лікарські засоби, вакцини та імунобіологічні препарати, зареєстровані регуляторами США, Великої Британії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китаю, Ізраїлю, Індії, Мексики та Бразилії.

Також дозволяється скоротити строки затвердження для препаратів, які зареєстрував компетентний орган Європейського Союзу (Європейська комісія) або які проходять клінічні випробування у країнах-членах ЄС.

Так, законом скорочуються строки:

  • затвердження протоколів клінічних випробувань ліків, вакцин або інших імунобіологічних препаратів для лікування COVID-19.
  • проведення експертизи реєстраційних матеріалів зазначених лікарських засобів та матеріалів щодо внесення змін до них;
  • прийняття рішення про державну реєстрацію або про відмову у реєстрації, тощо.

Згідно з ухваленим документом, затвердження протоколів клінічних випробувань та суттєвих поправок до них мають здійснювати у строк до п’яти календарних днів.

В Офісі президента зазначили, що закон має прискорити вихід на український ринок вакцин, які успішно пройдуть клінічні випробування, а також зменшити навантаження на систему охорони здоров’я.

«Наразі у світі не існує специфічного лікування коронавірусної хвороби, тож швидка розробка та застосування ефективної й безпечної вакцини проти неї є життєво важливим заходом для зменшення поширення інфекції та захисту найвразливіших груп населення», ㅡ заявили в ОП.

А що з вакцинами для українців?

Наразі Україна розраховує отримати вакцини на 4 мільйони населення в межах ініціативи COVAX. Це відбудеться наприкінці першого чи на початку другого кварталу 2021 року. В аптеках вакцина може з'явитися не раніше ніж восени.

У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. А в українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.

В аптеках вакцина може з'явитися не раніше ніж восени. Однак і це дуже оптимістичні очікування.

За підрахунками The Economist, у багатих країнах (зокрема й членах ЄС) вакцини від COVID-19 стануть широко доступними восени 2021 — у середині 2022 року. Нині ж вони розробили або вже впроваджують плани поетапної вакцинації, починаючи з найбільш вразливих груп населення — людей похилого віку й медперсоналу. А от незаможні країни чекатимуть масового розподілу вакцин аж до 2023 року. Серед них — і Україна.

Детальніше про розподіл вакцин у світі читайте в матеріалі Олега Павлюка:

«Вакцинний націоналізм»: вакцини від COVID-19 з’являються, але отримають їх не всі й не просто так. Пояснюємо чому