Зеленський позбавив стипендій трьох українських олімпійців, яких зловили на допінгу
Президент Володимир Зеленський скасував стипендії для олімпійських спортсменів, яких раніше зловили на допінгу і позбавили нагород.
Відповідний указ оприлюднили на сайті Офісу президента.
Йдеться про важкоатлетів Наталію Давидову, Ольгу Коробку та Олексія Торохтія. Давидова та Коробка завоювали відповідно «бронзу» та «срібло» на літніх Олімпійських іграх 2008 року в Пекіні. Однак згодом обидвох спортсменок зловили на допінгу і позбавили нагород.
Олексій Торохтій здобув золоту медаль у важкій атлетиці на Олімпійських іграх у Лондоні у 2012 році у ваговій категорії до 105 кілограмів. Його позбавили нагороди у 2019 році після публікації результатів повторної перевірки його допінг-проби, взятої на Олімпіаді-2012.
Водночас президент відновив виплату стипендій олімпійцям Георгію Погосову та Інні Фроловій, позбавлених виплат у 2014 та 2009 роках.
Погосов — радянський та український фехтувальник, золотий призер Олімпіади в Барселоні 1992 року та срібний призер Олімпіади в Сеулі 1998 року.
Інна Фролова — срібна призерка в академічному веслуванні Олімпіади у Сеулі у 1998 році та Олімпіади в Атланті у 1996 році.
Хто і за що може отримати стипендію?
Державні стипендії в Україні призначають чемпіонам і призерам Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор.
Чемпіони (ті, хто отримали «золото») претендують на стипендію в чотири прожиткові мінімуми для працездатних осіб — наразі це Прожитковий мінімум для працездатних осіб із липня 2021 року 2379 грн9 516 грн. Призери ж можуть отримати до 8 326,5 грн стипендії.
Пропозиції щодо кандидатів надають національні федерації з видів спорту, далі ці пропозиції розглядає Міністерство молоді та спорту й передає президенту.
Стипендії призначаються довічно. Проте є винятки, за стипендію можуть скасувати, зокрема:
- якщо спортсмена засудили за умисний злочин;
- якщо спортсмена дискваліфікували Міжнародний чи національний олімпійський комітет, міжнародна чи національна федерація;
- якщо спортсмен порушив антидопінгове законодавство тощо.
Допінг на Олімпіаді-2020
29 липня трьох українських легкоатлетів відсторонили від змагань на Олімпіаді у Токіо через недостатню кількість допінг-проб. Йдеться про Михайла Гаврилюка (метання молота), Назара Коваленка (спортивна ходьба) та Наталю Пироженко-Чорномаз (естафета 4х400 метрів).
Також вже після початку Ігор у Токіо від змагань відсторонили українську тріатлоністку Юлію Єлістратову. У її організмі виявили еритропоетин — ця речовина покращує доправлення кисню до м’язів, а тому інколи спортсмени використовують її як стимулятор.
Наразі триває шостий день Олімпійських ігор. За цей час українська збірна здобула чотири бронзові медалі: Дар’я Білодід — у дзюдо, Ігор Рейзлін — у фехтуванні, Олена Костевич та Олег Омельчук — у командній стрільбі, а Михайло Романчук — у плаванні.