12 друзів Олімпу. За кого вболівати в Токіо та хто з українців може виграти олімпійські медалі

Олімпійський вогонь
Олімпійський вогоньAP/Kim Kyung-Hoon

У Токіо нарешті стартують Олімпійські ігри. Багатостраждальне змагання, яке перенесли на рік через пандемію та в доцільності якого сумнівалися до останнього. Ідея Олімпіади не є популярною в Японії, ще у травневому опитуванні проти неї висловилося понад 80% респондентів.

Однак скасувати Олімпіаду вже було неможливо, адже, окрім того що це велике спортивне свято, це ще й бізнес — занадто великі гроші втрачали б і країна, і весь олімпійський рух. І тому до 8 серпня, коли будуть розіграні останні з 339 комплектів нагород, увага всього спортивного світу буде прикута до Токіо. Щодня новини починатимуться з того, як справи у медальному заліку, і питатимуть про це всі.

Україна відправила до Японії 158 спортсменів — це найменша кількість за всю історію виступів нашої країни на Олімпіадах. Проте якщо говорити з дуже значною часткою оптимізму, то понад три десятки наших спортсменів можуть розраховувати на медалі.

І якщо згадувати, що нашим рекордом на Іграх досі залишаються 27 нагород з Пекіна-2008, а у Ріо-де-Жанейро-2016 було завойовано лише 11 медалей, то потенційне місце України в медальному заліку може бути не таким і поганим. У першу десятку ми навряд чи потрапимо, однак місце з 11 по 20 у загальному заліку — не таке й неймовірне.

Розповідаємо про 12 головних українських претендентів та претенденток на олімпійські медалі Токіо. Зрештою, саме 12 — кількість богів-олімпійців у давньогрецькій міфології.

Жан БеленюкAP/Anvar Ilyasov

Жан Беленюк

Дворазовий чемпіон світу з греко-римської боротьби за останні два роки встиг приміряти на себе ще й депутатство у Верховній Раді. Але як би не ставилися ми до залучення спортсменів у політику, Беленюк залишається головним претендентом на перемогу у своїй ваговій категорії до 87 кілограмів.

Марина Бех-РоманчукAP/Hassan Ammar

Марина Бех-Романчук

На чемпіонаті світу з легкої атлетики 2019 року Марина стала срібною призеркою у стрибках у довжину і, звісно, розраховує у Токіо розміняти цю нагороду на золото. Цього року вона вже перемагала німкеню Малайку Міхамбо, якій поступилася на тому чемпіонаті світу, тому ймовірність вдалого виступу на Олімпіаді є достатньо високою.

Марина може допомогти встановити ще одне цікаве досягнення, але про це трохи згодом.

Дар'я БілодідAP/Koji Sasahara

Дар’я Білодід

Суперзірка дзюдо, яка перемагала у категорії до 48 кілограмів на першостях світу 2018-19 років. Білодід встигає не лише поступово ставати медійною зіркою, а й претендувати на справді історичні досягнення.

Є теорія, згідно з якою спортсмену, що виграв у своїй ваговій категорії все, час переходити в іншу — можливо, це станеться із Дар’єю вже восени. Але поки до цього їй не вистачає однієї нагороди — в Токіо.

Станіслав ГорунаУНІАН/Євгеній Кравс

Станіслав Горуна

На токійській Олімпіаді як вид програми дебютує карате — і тут в України є непоганий шанс одразу вписати прізвище свого спортсмена до історії.

Горуна переміг цього року на першості Європи, і хоч сам він каже, що через брак коштів не мав можливості підготуватися так добре, як конкуренти, однак шанси на золото в нього високі.

Ірина ДехаНОК України та олімпійська команда/Facebook

Ірина Деха

Дворазова чемпіонка Європи з важкої атлетики, причому здобула ці титули в олімпійські роки (2016 і 2021), тобто вміє виводити себе на пік форми у потрібний час.

Деха має все, аби виступити найкраще з усіх представниць континенту і в Токіо — питання лише, чи вистачить цього для конкуренції з азійськими спортсменками, які дуже потужно виступають у важкій атлетиці.

Олена КостевичAP/Rebecca Blackwell

Олена Костевич

Олена — фантастичний приклад спортивного довголіття. Від її золота на Олімпіаді в Афінах і до перемоги на першості світу з кульової стрільби у 2018-му минуло 14 років.

За цей час вона здобула ще кілька десятків нагород на змаганнях усіх рівнів і починатиме свою п’яту Олімпіаду однією з фавориток. У Костевич будуть шанси навіть на дві нагороди, адже вона виступатиме на дистанціях і 10, і 25 метрів.

Ярослава МагучіхEuropean Athletics/Facebook

Ярослава Магучіх

Ярослава — чи не найголовніша надія нашої збірної на медалі у легкій атлетиці. У стрибках у висоту рівних їй у цьому сезоні немає, і срібло, яке вона здобула на чемпіонаті світу 2019 року, на Олімпіаді вже сприйматиметься як невдача.

Магучіх реально претендує на те, аби оновити світовий рекорд у 2,09 м, який встановила болгарка Стефка Костадинова ще у 1987-му.

Ігор РейзлінInternational Fencing Federation/Facebook

Ігор Рейзлін

Чинний переможець Кубка світу з фехтування на шпагах, бронзовий призер першості світу 2019 року. Рейзліну 37 років, але на пік форми він вийшов лише останніми роками — і зараз є одним з фаворитів у індивідуальних змаганнях.

Свій клас він доводить і в командних виступах — після прикрої власної поразки у півфіналі чемпіонату світу — 2019 вже за кілька днів Рейзлін затягнув збірну Україну в фінал.

Михайло РоманчукAP/Petr David Josek

Михайло Романчук

А от і можливий співучасник досягнення, про яке йшлося кількома абзацами вище. Михайло — чоловік Марини Бех-Романчук, і вони мають чудові шанси першими з українців у XXI столітті здобути олімпійські нагороди як чоловік і жінка на одних Іграх.

Михайло вже двічі був срібним призером та перемагав на першості Європи з плавання, його «коронка» — 1500 метрів, однак можна чекати на тріумф і на 800-метрівці.

Олексій СередаAP/Efrem Lukatsky

Олексій Середа

Наймолодший український спортсмен на цих Іграх — вундеркінд світового рівня. Це не перебільшення, адже Середа у свої 15 років вже встиг стати чемпіоном Європи у стрибках у воду з 10-метрової висоти, а цього року додав до нагороди золото у міксті (з Олегом Сербіним).

Середі, як і Ірині Десі, доведеться витримати жорстку конкуренцію з азійськими спортсменами. Та якщо хочеш бути найкращим — маєш перемагати усіх.

Ольга ХарланAP/Andrew Medichini

Ольга Харлан

Харлан тричі ставала чемпіонкою світу у фехтуванні на шаблі, однак на Олімпіадах в особистому заліку в неї лише бронза 2016 року. Час виправити цю несправедливість, українка ще в Пекіні-2008 зробила величезний внесок у золото команди.

Цього разу збірна не змогла кваліфікуватися у командний олімпійський турнір, та, можливо, якраз це і допоможе Ользі зосередити сили на індивідуальному виступі.

Олександр ХижнякНОК України та олімпійська команда/Facebook

Олександр Хижняк

Нащадок олімпійської слави Володимира Кличка, Олександра Усика та Василя Ломаченка. Хижняк — суперфаворит серед боксерів у категорії до 75 кілограмів, він вже кілька років вперто відмовлявся йти у профі, але точно вирушить туди після ігор. Хочеться вірити, що у якості олімпійського чемпіона, інший результат для чемпіона світу та Європи буде незадовільним. Були б лише адекватними судді.

***

Звісно, хочеться вірити, що, крім цих 12-ти, ще чимало українців та українок повезуть додому медалі. Непогані шанси на це у Георгія Зантараї (дзюдо), Оксани Лівач (вільна боротьба), Ігоря Радівілова (спортивна гімнастика), Анжеліки Терлюги (карате), Павла Тимошенка (п’ятиборство), можуть «вистрілити» Яна Беломоніна (маунтінбайк), Еліна Світоліна (теніс) та наша збірна із синхронного плавання.

Однак будьмо чесними — ми радітимемо медалі будь-кого з наших спортсменів, незалежно від того, наскільки вона була прогнозованою.

Свято починається — і час долучатися до нього!

Автор: Дмитро Литвинов