Зеленський спростував заяву путіна, що майже весь експорт українського зерна нібито йде до країн ЄС

Президент Володимир Зеленський спростував заяву президента рф володимира путіна, який казав, що майже весь експорт української агропродукції за «зерновою угодою» йде до країн ЄС. За словами Зеленського, зі 102 суден з українським зерном 70 вирушили до Азії та Африки.

Про це президент України сказав у вечірньому відеозверненні.

За словами глави держави, 54 судна з українською агропродукцією вже відправлені в Азію, 16 суден — в Африку. Зеленський каже, що 32 судна із зерном вирушили до Європи, і частина з цього обсягу знову-таки спрямовується потім в азійські та африканські країни.

«Сьогодні в росії прозвучала чергова відверто брехлива заява, що нібито абсолютна більшість українського зерна експортується саме у європейські країни. Що ж, правдиві слова вже давно в росії на офіційному рівні не звучать», — заявив український президент.

Він додав, що до кінця вересня з українських морських портів може бути експортований обсяг у не менш як 3 мільйони тонн агропродукції. І значну частину спрямують саме для найнужденніших країн. Зеленський нагадав, що вже доставлений перший вантаж до Ефіопії.

«Можливо, рф це не влаштовує і вона не хоче цього помічати. На відміну від росії, ми не робимо расистського поділу світу на тих, хто заслуговує на безпеку, і хто нібито не заслуговує. На тих, хто заслуговує жити без голоду, і на тих, хто нібито не заслуговує», — зазначив глава держави.

Що передувало?

Глава російської федерації володимир путін 7 вересня заявив, що напрямки експорту української агропродукції Чорним морем за «зерновою угодою» потрібно «обмежити», бо її везуть до країн ЄС, а не до країн, які його потребують.

Своєю чергою радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк у коментарі Reuters наголосив, що «росія не може диктувати, куди Україна має спрямовувати своє зерно, і Україна не може диктувати те саме росії».

«Зернова угода»

Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Дзеркальну угоду з ООН та Туреччиною підписала росія. Між собою Україна та рф не підписували домовленостей.

Угода передбачає розблокування трьох українських портів — «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» — для вивезення зерна та продовольства. Контроль над портами залишається за українською стороною.

У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства й добрив. У Туреччині Спільний координаційний центр проводить інспекцію кораблів, що прямують з України.

Перше після 24 лютого судно з українським зерном вийшло з Одеського порту 1 серпня. Відтоді кораблі регулярно доправляють українську агропродукцію до іноземних покупців.