«Історичний крок». Зеленський та Шольц підписали безпекову угоду (ДОПОВНЕНО)

Президент України Володимир Зеленський та канцлер Німеччини Олаф Шольц підписали угоду про співробітництво між країнами у сфері безпеки.

Про це повідомив Шольц.

«Володимир Зеленський і я сьогодні підписали угоду про наші довгострокові зобов’язання щодо безпеки — історичний крок. Німеччина продовжуватиме підтримувати Україну перед обличчям російської загарбницької війни», — зазначив канцлер.

Доповнено о 14:25. В Офісі президента зазначили, що Німеччина має намір надавати підтримку Україні «стільки, скільки буде потрібно» для того, щоб допомогти Україні захистити себе та відновити територіальну цілісність.

Що передбачає угода?

Найголовніше — угода передбачає механізм екстрених консультацій протягом 24 годин у разі можливого майбутнього збройного нападу росії на Україну. Механізм застосовується на вимогу будь-кого з учасників для визначення відповідних подальших кроків.

«Якщо росія подумає про це (нове вторгнення ред.) у майбутньому: у нас є детальні домовленості — дипломатичні, економічні, військові, як ми допомагатимемо Україні», — сказав Шольц.

Також підписана угода передбачає:

  • закріплення конкретних компонентів безпекових зобов'язань, які Німеччина вже надала Україні (визначення пріоритетних сфер двосторонньої безпекової співпраці — військової, політичної, фінансової та гуманітарної);
  • у 2024 році Німеччина надасть кошти на військову допомогу Україні на понад 7 млрд євро та продовжуватиме надавати підтримку Україні протягом усього строку дії документа;
  • Німеччина працюватиме над підтримкою санкційного тиску на росію та боротьбою з ухиленням від санкцій, доки триватиме війна та доки не буде відновлено територіальної цілісності нашої держави;
  • Німеччина продовжуватиме роботу в Коаліції щодо створення трибуналу щодо злочину агресії проти України для забезпечення ефективної відповідальності;
  • Німеччина підтвердила готовність спільно з партнерами у ЄС та «Групі семи» використовувати законні шляхи, щоб спрямовувати доходи від російських активів на підтримку України;
  • закріплення відданості Німеччини підтримці зусиль України на шляху реформ, необхідних для вступу в ЄС і НАТО.

Угода діє протягом 10 років з моменту її підписання.

Очікується, що президент Зеленський підпише також двосторонню угоду про безпеку з Францією під час свого візиту до Парижа одразу після Берліна.

Нагадаємо, 12 січня Зеленський підписав схожу безпекову угоду з прем'єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Ця угода зобов’язує Велику Британію проводити консультації з Україною у випадку, якщо на неї знову нападе росія, і надавати «швидку та постійну» допомогу для оборони.

Раніше країни G7 погодилися надати Україні двосторонні гарантії безпеки на саміті НАТО у Вільнюсі. До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду.