Зеленський визнав, що зустрічався з главою британської розвідки. І поскаржився на ЗМІ, які «некоректно» про це розповіли
Президент Володимир Зеленський підтвердив, що під час візиту до Великої Британії 7—8 жовтня він мав зустріч із керівником британської розвідки МІ—6 Річардом Муром. Про зустріч, яка офіційно не оголошувалася, раніше першим повідомило видання «Дзеркало тижня».
Про це Зеленський розповів в інтерв’ю з президентом Польщі Анджеєм Дудою, яке ті дали для телеканалів «Україна 24» і TVP1.
За словами президента, більшість питань голови МІ-6 стосувалися допомоги Україні щодо захисту суверенітету й територіальної цілісності, а також боротьби з фейковими новинами.
«Саме вони (британська сторона — ред.) сказали, що в нас велика проблема з тим, що ЗМІ фінансуються не лише українцями… І тому головне питання, про яке ми говорили, якраз про те, що мають бути незалежні ЗМІ, які сьогодні, коли в нас війна, захищають наш суверенітет і територіальну цілісність», — сказав Зеленський.
Він назвав «некоректною» інформацію про склад учасників зустрічі з главою МІ-6 та її зміст, сказавши, що «багато ЗМІ» «внаслідок цього чомусь перетворилися на "жовту пресу". Будемо вірити, що це тимчасово».
А що ж такого було в тій публікації?
Публікація про неоголошену зустріч Зеленського під час візиту до Великої Британії вийшла у виданні «Дзеркало тижня» 12 жовтня. У ній йшлося про те, що в Лондоні відбулася зустріч Зеленського й керівника СБУ Івана Баканова з головою МІ-6 Річардом Муром, який був призначений на цю посаду влітку цього року.
У матеріалі стверджувалося, що Мур порушував на зустрічі три теми: атаки української влади на антикорупційні органи в Україні та прагнення контролювати прокуратуру й суди; ситуація на Сході й дії Росії; і оточення Зеленського — «не тільки офіційне, а й неформальне».
«Як розповіло наше джерело, закритість зустрічі була продиктована саме обговоренням персон з оточення Володимира Зеленського: британці бачать, як витікає інформація з України», — йшлося в матеріалі.
Що офіційно відомо про візит Зеленського до Великої Британії?
Він був успішним. 8 жовтня Зеленський і британський прем'єр Борис Джонсон підписали двосторонню угоду про вільну торгівлю та стратегічне партнерство України з Великою Британією, яка, зокрема передбачає збільшення співробітництва в безпековій та економічній сферах. Нову угоду уклали після того, як Велика Британія вийшла з ЄС.
А Департамент з гарантування експортних кредитів Великої Британії (UKEF) погодив виділення 2,5 млрд фунтів стерлінгів (понад 2,7 млрд євро) для британсько-українських торговельних контрактів. Гроші зможуть використати для інвестицій у сферах безпеки та оборони, сільського господарства, інфраструктури, енергетики, охорони здоров'я тощо.
Крім того, 7 жовтня Україна та Велика Британія підписали меморандум про посилення співпраці у військовій і військово-технічній сферах. Він передбачає виділення Лондоном 1,25 мільярда фунтів стерлінгів на розбудову військово-морського флоту України.