Зеленський заявив, що «різними можливостями» буде повертати громадянина України Міхеіла Саакашвілі
Президент Володимир Зеленський повідомив, що докладе зусиль для повернення громадянина України Міхеіла Саакашвілі. Зараз експрезидент Грузії є головою Виконавчого комітету Національної ради реформ України.
Про це Зеленський заявив на брифінгу у Трускавці 3 жовтня.
«Я як президент України постійно займаюся тим, що повертаю громадян України — різними можливостями, які в мене є, які мені надала влада. Саакашвілі є громадянином України, тому його це теж стосується», — сказав глава держави.
Зеленський повідомив, що питанням повернення Саакашвілі будуть займатися «всі інституції», серед яких Міністерство закордонних справ і посольства, які працюють у Грузії та Україні. Також його повернення обговорюватимуть на рівні Кабінетів міністрів країн та прем’єр-міністрів.
Затримання Саакашвілі
Колишній президент Грузії 28 вересня заявив, що збирається повернутися на батьківщину 2 жовтня. Цього дня в країні відбувалися муніципальні вибори. Політик був переконаний, що 2 жовтня вирішується доля Грузії, тож він не може спостерігати за процесом збоку.
Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали після його прибуття на батьківщину. У країні він заочно засуджений до трьох і шести років ув'язнення. Експрезидента одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.
У 2018 році Саакашвілі заочно засудили у Грузії до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Гиргвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів.
Вибори й політична криза
Минулого року у Грузії фіксували політичну кризу: після результатів першого туру парламентських виборів опозиційні політики відмовилися надалі брати участь у виборах, а своїх прихильників закликали не голосувати.
Після цього у країні підписали так звану угоду Шарля Мішеля про вихід із політичної кризи, яку представив голова Європейської Ради. У документі зазначено, що в Грузії у 2022 році можуть відбутися дострокові парламентські вибори, якщо на осінніх виборах до місцевих органів влади керівна партія «Грузинська мрія» не зможе набрати 43% голосів.
«Грузинська мрія» вже встигла вийти з цієї угоди, але опозиція переконана, що політичні зобов'язання досі в силі. Але останній скандал із публікацією записів прослуховування може вплинути на рейтинг керівної партії.
За даними екзитполів, на місцевих виборах у Грузії перемогу здобуває керівна партія «Грузинська мрія». Натомість «Єдиний національний рух» (ЄНР) Міхеіла Саакашвілі став другим.