Зеленський знову закликав США «не на словах» допомогти Україні вступити в НАТО

Президент України Володимир Зеленський знову заявив, що Сполучені Штати мають допомогти Україні вступити в НАТО. Раніше глава держави казав про це в інтерв'ю програмі Axios на HBO.

Про це Зеленський заявив в коментарі CNN під час свого перебування на Донбасі.

Український глава держави вважає, що США є «хорошим другом» України, але цього недостатньо. Зеленський наголосив, що президент Байден «має зробити більше», щоб стримати Росію і закінчити війну на Донбасі.

За словами Зеленського, Україна потребує від США більше зброї, грошей на війну та підтримки для приєднання до НАТО.

«Якщо вони (США — ред.) бачать Україну в НАТО — вони повинні сказати це прямо і зробити це. Не словами», — заявив президент.

Журналіст CNN уточнив, що наближення України до НАТО може спровокувати Росію на загострення конфлікту. Зеленський відповів: «Можливо, ви маєте рацію. Але що відбувається зараз? Що ми тут робимо? Що тут роблять наші люди? Вони воюють».

Нагадаємо, 31 січня у своєму інтерв'ю програмі Axios на HBO Зеленський заявив, що безпека в Європі є дуже важливою для України, а членство України в НАТО є одним із найважливіших питань цієї безпеки.

«Це одне з найважливіших питань безпеки — тієї самої безпеки, про яку говорить президент Байден. В такому разі в мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не в НАТО?», — запитав Зеленський.

Що взагалі потрібно для вступу в НАТО?

Цей процес залежить не так від бажання Джо Байдена, як від структурних реформ у самій Україні. Для вступу в НАТО кожна країна-кандидат має виконати так званий план дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) ㅡ програму з п'яти пунктів щодо впровадження.

У цьому плані розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання. Претенденти на членство мають розробити річну національну програму за цими пунктами та вказати, які конкретні дії вживаються щодо проблем у країні.

У кожному з цих розділів визначені питання та механізми, за допомогою яких країни можуть підготуватися до членства в НАТО. Однак цей список не є критеріями для отримання членства, а лише основою для розгляду членами Північноатлантичного альянсу, які й ухвалюють остаточні рішення.

У червні 2020 року віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина в інтерв'ю «Європейській правді» розповідала, що для зближення з НАТО Україна має ухвалити п'ять законів.

«Це закон про парламентський контроль безпеки та оборони, проєкт якого зареєстрований у парламенті під №1204, зміни до законодавства про СБУ (№3196), закон про розвідку (№2412-д), про оборонні закупівлі (№2398-д) і закон про державну таємницю, який ще в роботі», — уточнила вона.

Зазначимо, що з цього переліку ухвалили лише закони про розвідку та про оборонні закупівлі.

Загострення біля кордону

Заява Зеленського пролунала на тлі загострення ситуації біля українського кордону — Росія почала туди стягувати війська під приводом навчань і тренувань.

Про це, зокрема, говорили Головнокомандувач Збройних Сил Руслан Хомчак, Головне управління розвідки Міністерства оборони та президент Володимир Зеленський.

На тлі підвищення військової активності Росії Україна провела кілька консультацій із державами-партнерами (зокрема, президент США Джо Байден зателефонував Зеленському), посли країн НАТО провели термінове засідання.