Зеленський провів першу телефонну розмову з Байденом. Про що говорили?

Президент України Володимир Зеленський провів свою першу телефонну розмову з президентом США Джо Байденом. Глави держав обговорили, зокрема, ситуацію на Донбасі та реформи в Україні.

Про це йдеться на сайті Білого дому.

Під час розмови Байден наголосив на підтримці США суверенітету і територіальної цілісності України у протистоянні з Росією на Донбасі і в Криму.

Президент США висловив прихильність боротьбі з корупцією в Україні, а також реалізації програми реформ, заснованої на «демократичних цінностях, які забезпечують справедливість, безпеку і процвітання народу України».

Під час розмови політики наголосили, що ці реформи є головним елементом євроатлантичних прагнень України.

А ще Байден та Зеленський обговорили важливість тісної співпраці США і України для стримування пандемії COVID-19 та зміцнення демократії в регіоні.

Після розмови Зеленський написав, що був радий поговорити з Байденом.

«Україна цінує підтримку США на різних рівнях. Ми стоїмо пліч-о-пліч, коли йдеться про збереження наших демократій. Я серйозно налаштований реформувати Україну, збільшити прозорість та досягти миру. Американське партнерство має вирішальне значення для українців», — написав Зеленський.

Кореспондентка видання Politico в Білому домі Наташа Бертран повідомила, що розмова між главами держави тривала приблизно 30-40 хвилин.

Чому ця розмова важлива?

Інавгурація Джо Байдена відбулася ще 20 січня, за цей час новий очільник США уже встиг провести перші розмови з лідерами низки країн (КанадиКитаюІзраїлю тощо).

Та попри те, що Байден неодноразово заявляв про свою прихильність до України до та після виборів, він досі не мав розмови з президентом Володимиром Зеленським. Це помітили і у США ㅡ так, видання The Washington Post припускало, що в такий спосіб адміністрація Байдена намагається спонукати Зеленського боротися з повсюдною корупцією в Україні.

Однак у Міністерстві закордонних справ України відповіли, що було б «помилково зводити всі українсько-американські відносини до однієї розмови лідерів держав».

18 березня у посольстві США запевнили, що телефонна розмова між президентами Байденом та Зеленським обов'язково відбудеться.

Згодом у Держдепі підтвердили, що на телефонну розмову між президентами очікують найближчим часом. Однак там наголосили, що, попри символічність, дзвінок має бути підкріплений діями.

Підтримка США на тлі загострення на Донбасі

Розмова між Байденом та Зеленським відбулася у період загострення ситуації на сході України. Попри перемир'я, яке розпочалося 27 липня 2020 року, на Донбасі знову зросла кількість обстрілів.

Зокрема, бойовики так званої «ДНР» заявили, що отримали дозвіл на відкриття вогню на випередження «для придушення вогневих точок противника», а 26 березня внаслідок обстрілів загинули четверо українських військових.

Крім того, Головне управління розвідки Міністерства оборони та головнокомандувач Збройних сил Руслан Хомчак заявили, що Росія стягує війська до кордону з Україною. Розвідка не виключає і спробу просування окупаційних військ углиб території України.

На тлі загострення ситуації на Донбасі Штати значно активніше почали контактувати з Києвом. Зокрема, розмову провели міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та держсекретар США Ентоні Блінкен.

А міністр оборони США Ллойд Остін під час розмови з міністром оборони України Андрієм Тараном запевнив, що Штати не залишать Україну наодинці в разі ескалації конфлікту з Росією.