Зеленський зустрівся з президентом Сербії Вучичем: говорили про взаємну підтримку територіальної цілісності

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Сербії Александаром Вучичем на полях саміту Україна — Балкани, який відбувся у Греції.

Про це повідомив Офіс президента України.

Як зазначається, сторони відзначили, що взаємна підтримка територіальної цілісності й суверенітету є важливою частиною партнерства України та Сербії. Перед зустріччю Вучич анонсував, що говоритиме із Зеленським про частково визнане Косово — «про все, що останнім часом відбувається навколо Республіки Косово, про визнання та невизнання територіальної цілісності та всі інші питання».

Зеленський також поінформував Вучича про ситуацію на полі бою та дії української армії.

Лідери обговорили питання регіональної безпеки, двосторонніх відносин і перспектив їхнього розвитку. Окремо президенти приділили увагу «спільним викликам на шляху України та Сербії до членства у Європейському Союзі».

Зеленський висловив подяку за гуманітарну допомогу, яку Сербія надає українському народові, та запропонував сербській стороні підтримати українську «формулу миру». Президент України також запросив Сербію взяти участь у третьому Міжнародному саміті Кримської платформи 23 серпня.

Що передувало?

У серпні парламентарі різних країн опублікували відкритий лист щодо відносин Сербії та Косова, де наголошується, що частково визнане Косово є суверенною країною та дієвою демократією. Його, зокрема, підписав голова комітету Верховної Ради України Олександр Мережко.

Серед іншого, у листі йдеться про заклик посилити тиск на Сербію, щоб запобігти подальшому загостренню безпекової та політичної ситуації на півночі Косова.

Сербський президент Александар Вучич у відповідь заявив: «Що стосується України, то це наша дружня країна. Я вважаю, що [президент України Володимир] Зеленський набагато мудріший і розумніший за Мережка. Бо, уявіть собі, якщо Україна визнає незалежність Косова, вона втратить усе в один день». Що саме Україна «втратить», він не уточнив.

Трохи контексту

Косово, колишня провінція Сербії, оголосило незалежність 2008 року — це визнали більшість країн Заходу, але не визнала Сербія і деякі інші країни, зокрема росія та Китай. Офіційно Україна проводить консультації з міжнародними партнерами та займає позицію вичікування, юридично не ухвалюючи рішення щодо визнання Косова.

У 2013 році між Косовом і Сербією було укладено угоду про нормалізацію відносин, яка містить план поступового розв'язання взаємних проблем. Проте сторони не завжди дотримувалися домовленостей, що періодично спричиняло напруженість.

Востаннє напруженість між Косовом і Сербією загострилась навесні, коли на півночі Косова, де проживають переважно серби, відбулися муніципальні вибори. Без голосів сербської громади перемогу здобули політики албанського походження. Через це стався конфлікт між косовською поліцією та місцевим населенням.

Напруженість досягла кульмінації 29 травня, коли місцеві серби зіткнулися із солдатами місії НАТО в Косові — KFOR. У сутичках постраждали десятки людей з обох сторін.

Європейський Союз вимагав від Косова врегулювати ситуацію, але зрештою пообіцяв обмежити взаємодію із частково визнаною республікою через ігнорування прохань. А втім, уряд Косова вже надіслав Брюсселю план зменшення напруженості.