«Жахливий сигнал»: Меркель розкритикували за розмову з Лукашенком
Політики у Німеччині, Естонії та Польщі розкритикували в.о. канцлерки ФРН Ангелу Меркель за телефонну розмову з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком, що відбулась 15 листопада.
Про це пише Deutsche Welle.
Меркель звинувачують у тому, що вона таким чином йде всупереч з позицією ЄС і фактично визнала Лукашенка главою Білорусі.
Так, депутат фракції «Зелених» та член комітету Бундестагу з міжнародних справ Омід Нуріпур в етері радіостанції Deutschlandfunk 16 листопада назвав ці переговори «жахливим сигналом». Він зазначив, що Європейський Союз не визнає Лукашенка легітимним президентом, проте Меркель, провівши цю розмову, фактично зробила це.
В Естонії також розчаровані розмовою. Там з критикою Меркель виступив голова комісії з закордонних справ парламенту Марко Міхкельсон. За його словами, в.о. канцлерки «тим самим визнала Лукашенка легітимним президентом» Білорусі.
«Це було серйозне розчарування, оскільки ми зайняли спільну позицію, що ми не визнаємо Лукашенка главою білоруської держави. Такий контакт Меркель створює досить дивне враження. Крім того, вона зробила це в обхід Польщі, а це дуже сподобалося б Путіну», — каже Міхкельсон.
У Польщі підтвердили, що обурені таким вчинком. Віцепрем'єр країни Ярослав Качинський зауважив, що «інтернаціоналізація, безумовно, необхідна, але не настільки, щоб вести переговори над нашими головами та робити подібні пропозиції».
А 26 жовтня у Меркель закінчився термін повноважень. Проте президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр попросив її тимчасово залишитися на посаді, поки не оберуть наступного канцлера. Наразі Меркель виконувачка обов'язків канцлерки.
Про що розмовляли?
Офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Зайберт повідомляв, що Меркель і Лукашенко 15 листопада обговорили ситуацію на кордоні Білорусі та Польщі, зокрема необхідність гуманітарної допомоги мігрантам і біженцям, які перебувають там. Зайберт сказав, що Меркель та Лукашенко домовилися продовжити обговорення цих питань.
Це була перша телефонна розмова лідера однієї з європейських країн з Олександром Лукашенком після президентських виборів у Білорусі у серпні 2020 року, результатів яких ЄС не визнав.
Міграційна криза на кордоні Польщі і Білорусі
Криза через мігрантів, які через територію Білорусі хочуть потрапити до країн ЄС, загострилася з початку листопада. Міністерство національної оборони Польщі заявляло про низку провокацій на кордоні, зокрема з боку білоруських прикордонників.
За даними РНБО, міграційна криза може зачепити й Україну, оскільки на території Білорусі перебувають 16 тисяч мігрантів.
15 листопада стало відомо, що там збираються все більше мігрантів, яких приводять до переходу білоруські прикордонники. Люди намагаються прорватися через огорожі. Крім того, біля кордону було чути стрілянину. За даними Міноборони, це провокації білорусів, які «стали повсякденною реальністю». Стріляють нібито з холостих патронів.
Уранці 16 листопада мігранти почали кидати каміння у польських прикордонників та військових і не залишали спроб прорватися через кордон. Зі сторони Польщі застосували водомети та сльозогінний газ.