The Guardian: Єлизавета II блокувала закон, який міг би розкрити її справжнє багатство. Букінгемський палац заперечує

Журналісти видання The Guardian опублікували розслідування, де заявляють, що королева Великої Британії Єлизавета ІІ свого часу втрутилась у процес прийняття закону, щоб приховати свої приватні інвестиції від громадськості.

Такий висновок журналісти зробили, проаналізувавши документи з Національного архіву Великої Британії. Згідно з даними, які отримали розслідувачі, в 1973 році королева через своїх юристів просила змінити закон про заборону інвесторам таємно купувати акції компаній, що торгували ними на біржі.

Після цього в законопроєкті з'явилася поправка, яка дозволяє уряду робити для певних інвесторів винятки та не розголошувати інформацію про їхні інвестиції. Офіційно це пояснили необхідністю захистити приватність багатих інвесторів — до прикладу, іноземних глав держав чи керівництво центробанку.

The Guardian зазначає, що поправкою практично користувалася саме британська королева. Після ухвалення закону уряд створив компанію Bank of England Nominees Limited — прокладку, через яку Єлизавета ІІ, стверджують журналісти, володіла й керувала своїми активами.

У 2017 році компанія була закрита. Що саме сталося з активами, які були записані на Bank of England Nominees Limited, невідомо: компанія не подавала звітності, бо фактично нічого не заробляла.

Таким чином, зазначають у The Guardian, королева тиснула на міністрів, щоб зберегти в таємниці справжній розмір свого багатства.

Що на це кажуть у Букінгемському палаці?

У Букінгемському палаці закиди журналістів заперечують. Як пише Tatler, представники королеви зазначили, що монархи не мають влади, аби блокувати будь-який закон.

За традицією на розгляд Єлизавети II надсилають проєкти законів, які попередньо підтримала більшість парламентарів, а вона надає «згоду королеви». Це формальний процес, необхідний для ухвалення законів. Чи потрібна згода королеви — вирішує сам парламент, незалежно від Букінгемського палацу. Зазвичай законопроєкти, що надсилають монархам, стосуються саме питань корони.

А звідки взагалі кошти в Єлизавети ІІ?

Британська королівська родина отримує гроші з трьох основних джерел. Перше — так званий «суверенний грант», або ж фінансування, яке надходить від уряду. Міністерство фінансів компенсує королівській родині частину грошей, які надходять до скарбниці від Володінь Великої Британії (Crown Estate) — це майно є історичною власністю Британської держави й ним монарх розпоряджається від її імені.

Друге джерело доходів — це «особистий гаманець» (Privy Purse). Це особистий дохід королеви від герцогства Ланкастерського — там вона володіє землями й нерухомістю від власного імені.

Зрештою, в королеви є й особисті статки, які вона дістала у спадок від батьків чи, приміром, як цінний дарунок від іноземних лідерів. Вона за бажання може їх продати — на відміну від своїх резиденцій, якими вона лише розпоряджається. Єлизаветі ІІ приписують сотні картин і коштовностей, які оцінюють в кілька сотень мільйонів фунтів стерлінгів.