Британський принц Гаррі, герцог Сассекський, з дружиною Меган, герцогинею Сассекською, біля ратуші в Біркенхеді, Британія, 14 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/NIGEL RODDIS

Велика Британія знову на перших шпальтах провідних ЗМІ. Але не через Brexit, а через скандал в королівській родині. Герцог і герцогиня Сассекські — принц Гаррі та Меган Маркл — оголосили, що відмовляються від частини королівських обов’язків і прагнутимуть до «фінансової незалежності».

І якщо деталі суміщення обов’язків членів королівської родини та «нормального» життя Гаррі та Меган ще вирішуються, вже зрозуміло: їм доведеться заробляти собі на життя самостійно. Адже монарша родина у Великій Британії отримує гроші за рахунок власного статусу.

hromadske пояснює, як працює економіка британської королівської родини — і чим герцог та герцогиня Сассекські зможуть заробляти на життя.

Втекти від папараці?

Своє рішення Гаррі та Меган оголосили 8 січня, не порадившись із королевою — та ще й через Instagram.

«Ми маємо намір перестати виконувати роль “старших” членів королівської родини та працювати, аби стати фінансово незалежними, водночас підтримуючи Її Величність Королеву», — йшлося в заяві.

Журналісти припускають, що до цього рішення подружжя підштовхнула надмірна увага з боку ЗМІ. Кілька місяців тому Гаррі та Меган подали до суду на кілька британських видань, звинувачуючи їх у втручанні в особисте життя. Тоді герцог Сассекський заявив, що журналісти начебто зламали його телефон. А Меган розповіла, що одна з газет незаконно отримала її рукописного листа до батька.

Варто нагадати, що в 1997 році під час втечі від папараці трагічно загинула мати Гаррі — принцеса Діана.

Поки остаточно невідомо, як саме Гаррі й Меган вдасться жити на два континенти — тобто виконувати частину королівських обов’язків у Великій Британії та мешкати десь у Північній Америці, звідки Меган родом. Адже щороку королівська родина бере участь у близько 2000 офіційних заходах — від дипломатичних прийомів до благодійних вечорів.

Увечері 18 січня Єлизавета ІІ оголосила, що Гаррі й Меган не будуть її офіційними представниками, позбавляються титулу «Вашої Королівської Високості» і не матимуть права на гроші королівської родини.

Звідки в британської королівської родини гроші?

Британська королівська родина отримує гроші з трьох основних джерел.

Перше — так званий «суверенний грант», або ж фінансування, яке надходить від уряду. Міністерство фінансів компенсує королівській родині частину грошей, які надходять до казни від Володінь Великої Британії (Crown Estate) — це все майно, яке є історичною власністю Британської держави і яким монарх розпоряджається від її імені.

Найбільше доходів приносить оренда землі. На ній розташовуються як сільськогосподарські угіддя, так і торгові центри. В одному лише Лондоні можна назвати всесвітньо відомі райони Сент-Джеймс та Вест-Енд, де монарху платять забудовники й орендарі за можливість вести бізнес.

На сьогодні британський уряд повертає королівській родині 25% від доходів, які отримує від Володінь. Цей відсоток збільшили в 2016 році, щоб відремонтувати монаршу резиденцію — Букінгемський палац. За 2018-2019 фінансовий рік міністерство фінансів Великої Британії виплатило королівській родині 82,2 мільйона фунтів стерлінгів. Ці кошти йдуть, зокрема, на оплату поїздок королеви та утримання її резиденцій.

Чарльз, принц Уельський (в центрі), його дружина Камілла, герцогиня Корнуольська, Кетрін, герцогиня Кембриджська (праворуч), мати Меган Маркл Дорія Рагланд (ліворуч). Весілля Меган Маркл та британського принца Гаррі, каплиця Святого Георгія у Віндзорському замку, Британія, 19 травня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL/POOL

Друге джерело доходів — це «особистий гаманець» (Privy Purse). Це особистий дохід королеви від герцогства Ланкастерського — там вона володіє землями й нерухомістю від власного імені. У 2019 році це майно оцінили в 549 мільйонів фунтів стерлінгів. За 2018-2019 фінансовий рік воно принесло королеві 21,7 мільйона фунтів стерлінгів.

Майном герцогства Ланкастерського розпоряджається спеціально призначений міністр уряду. Що цікаво, ним зараз є Майкл Ґоув, який водночас і відповідає за підготовку Великої Британії до Brexit.

Ці кошти йдуть на фінансування витрати королівської сім’ї, які не покриваються суверенним грантом. Як правило, вони видаються не монарху, а іншим членам королівської родини.

Є ще герцогство Корнуольське, яке традиційно належить старшому сину королівської сім’ї — на сьогодні це Чарльз, принц Уельський. За 2018-2019 фінансовий рік він отримав від герцогства 21,6 мільйона фунтів стерлінгів.

Зрештою, в королеви є й особисті статки, які вона дістала у спадок від батьків чи, приміром, як цінний дарунок від іноземних лідерів. Вона за бажання може їх продати — на відміну від, скажімо, своїх резиденцій, якими вона лише розпоряджається.

Офіційно відомо, що британський монарх володіє Балморальським замком у Шотландії та Сандрінґемським палацом в Англії. Про решту її особистих статків підтверджених даних немає: Єлизаветі ІІ приписують сотні дорогоцінних картин і коштовностей, які оцінюють в кілька сотень мільйонів фунтів стерлінгів.

Ми працюємо кожного дня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте в нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Королева Великої Британії Єлизавета II (в центрі) та принц Філіп, герцог Едінбургський, гуляють серед червоних маків біля фортеці Тауер — на символічному полі в пам'ять про загиблих під час Першої світової війни, Лондон, Британія, 16 жовтня 2014 року
Фото:

EPA/ANDY RAIN

Як заробляли Гаррі та Меган?

За словами герцога й герцогині Сассекських, десь 95% грошей вони як члени королівської родини отримували від принца Уельського — батька Гаррі. Решта фінансування надходить від уже згаданого «суверенного гранту».

Крім того, в принца Гаррі та Меган Маркл є й особисте майно, успадковане від матері Гаррі — принцеси Діани. Його оцінюють у десь 13 мільйонів фунтів стерлінгів. Кореспондент BBC Нік Вітчел вважає, що так само герцог Сассекський міг успадкувати гроші й від своєї прабабці — королеви Єлизавети.

Меган Маркл має й власні статки. За зйомки в серіалі «Форсмажор» (Suits) вона отримувала до 50 тисяч доларів за епізод. Крім того, Меган вела власний блог про життя The Tig, а її акаунт в Instagram мав близько 3 мільйонів підписників, які вона також могла монетизувати.

Британський принц Гаррі, герцог Сассекський, з майбутньою дружиною Меган, герцогинею Сассекською, в Кенсінгтонському палаці, Британія, 27 листопада 2017 року
Фото:

EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Як їм тепер доведеться заробляти?

Оглядачі, що пишуть про королівську сім’ю, вважають, що герцогиня Сассекська повернеться в кіноіндустрію. Приміром, за даними The Times, вона вже начебто підписала контракт із компанією Disney на озвучку мультфільмів. Утім отримані кошти Маркл, повідомило видання, віддасть до благодійного фонду Elephants Without Borders. Але не виключено, що в подальшому вона залишатиме частину доходу й собі.

Крім того, пара спробує заробити й на власному бренді Sussex Royal, який, як повідомили деякі ЗМІ, вона вже зареєструвала. Однойменний акаунт пари в Instagram має майже 11 мільйонів підписників — вони зможуть розміщувати на ньому платні пости. Бренд королівської родини компанія Brand Finance у 2017 році оцінила в 1,8 мільярда доларів на рік.

Ще один варіант — написання книги. А з урахуванням особистої історії Гаррі та Меган — зокрема трагічної смерті матері Гаррі, заяв про втручання в особисте життя з боку ЗМІ — можна очікувати, що їхні мемуари стануть бестселером.

Поділитись: