«Злодій у законі» Нодар «Руставський» проживав в Україні щонайменше за трьома підробленими паспортами

«Злодій у законі» Нодарі Асоян «Руставський» проживав в Україні щонайменше за трьома підробленими паспортами на різні імена — Євген Лембрицький, Олександр Шавдія та Михайло Дімітріус.
Про це повідомив колишній очільник кримінальної поліції України В’ячеслав Аброськін, наголосивши на тому, що «злодій у законі» наразі будь-якими методами намагається повернутися до України. Також цю інформацію нам підтвердили джерела в правоохоронних органах.
«Іноді його послання до можновладців нашої країни вражають: "Готовий взяти всю вуличну злочинність під контроль, щоб вона була керованою, тільки дайте можливість повернутися". Що цікаво, такі пропозиції деякі чиновники чують, і понад те — приймають його "посланців" та розглядають це серйозно», — написав Аброськін.
Він опублікував відповідні документи й додав, що бажання «Руставського» повернутися в Україну йому зрозуміле, оскільки «тут він був цар і бог, розв'язував будь-які питання».
Хто такий Нодар «Руставський»?
Нодарі Асоян, відомий як Нодар «Руставський», був коронований у 25-річному віці у Грузії. У 2010 році, як писало «Dетектив INFO», він разом із кримінальниками «Хмєло» та «Куцу» створив злочинне угруповання, що діяло на території Донецької області.
А з початком війни у 2014-му група перебралася до столиці. У лютому 2019 року в одному з ресторанів Києва поліцейські затримали його разом із російським кримінальним авторитетом Андріаном Родіним на прізвисько «Полузвір».
У Департаменті стратегічних розслідувань Нацполіції у відповідь на наш запит повідомили, що «Руставський» покинув територію України у червні 2021 року — одразу після введення санкцій РНБО стосовно нього. У Росії «злодій у законі» перебуває в розшуку за скоєння злочинів, передбачених ч. 4 ст. 210 (організація банди), ч. 3 ст. 163 (вимагання в особливо великих розмірах), ч. 4 ст. 158 (крадіжка) Кримінального Кодексу РФ.
ЗМІ також писали про те, що Нодарі помічали в компанії Вілена Шатворяна — голови «Спілки вірменів України», а також у компанії депутата від «Опозиційної платформи — За життя» Суто Мамояна.
Зазначимо, що напередодні в українському суді, який розв'язував питання щодо можливого надання політичного притулку Нодарі Асояну, позитивну характеристику останньому надавала організація ексазовця, представника «Національного корпусу» Сергія Коротких «Боцмана», а саме — ГО «Захист і реконструкція країни» (ЗіРКА). У документі наголошували на нібито волонтерській діяльності Нодарі.
«З початку військового конфлікту на території Донецької та Луганської областей брав активну участь в антитерористичній операції як волонтер та був одним із лідерів небайдужих громадян Росії, які проживали у Ростовській області та підтримували українських воїнів», — ішлося в ухвалі суду.
Там також зазначено, що з моменту створення громадської організації «Захист і реконструкція країни» він «є її активним членом»: займається агітаційною роботою, збирає гуманітарну допомогу для сходу України та «робить усе можливе, щоб допомогти українській армії».
Характеристика надходила і від «Всеукраїнського альянсу бійців та волонтерів АТО», серед засновників якої — юристка «Національного корпусу» Андрія Білецького Ольга Касьян. Вона ж у 2018 році спільно з Сергієм Коротких «Боцманом» очолила ГО «Укрспоживконтроль».
Адвокат Нодара Олег Койнаш не відповів на наші питання про те, якою саме волонтерською діяльністю займався його підзахисний і що його пов’язує із Сергієм Коротких та іншими членами ГО «Зірка». А втім, він наголосив на тому, щоб ми не «напружували ситуацію, адже йдеться про долю людини».
«Мені щиро неприємно спостерігати за беззаконням, яке відбувається в нашій країні, гонінням людей, які у найважчий період в історії незалежної України рятували людей, які опинилися без даху над головою, без засобів для існування», — сказав нам адвокат Олег Койнаш.
Водночас у поліції нам зазначили, що наразі «волонтерська діяльність» Асояна не підтверджена.
Що відомо про організацію та «Боцмана»?
Ми намагалися зв’язатися з керівництвом ГО «ЗіРКА», але наразі відповіді не отримали. Нинішній офіційний керівник організації, ексазовець Ернест Громов спілкуватися з нами відмовився, а керівниця організації «Всеукраїнський альянс бійців та волонтерів АТО» Ольга Касьян, яка також надавала характеристику «злодію», запевнила, що нічого не знає про це.
Громадська організація «ЗіРКА» створена у 2015 році Сергієм Коротких «Боцманом» разом з іншим ексазовцями Ернестом Громовим «Еріком», Микитою Макеєвим «Одісеєм», Євгеном Тарасенком та Сергієм Похвіщем «Штрихом». До ГО свого часу також входили ексазовець Юрій Іонов «Таксист», який наразі перебуває в розшуку за підозрою у викраденні людини і хуліганстві, та ексазовець Антон Василенко «Механік» (свідок у справі замаху на життя бізнесмена В’ячеслава Соболєва та фігурант справи про ОЗГ, викрадення людини).
Юрій Іонов нам у коментарі раніше зазначав, що ГО «ЗіРКА» була проєктом Сергія Коротких, який нібито мав позитивні, патріотичні наміри, але згодом їхні шляхи розійшлись. Антон Василенко нам розповідав, що організація також мала стосунок до приватної охорони людей та акцій.
Наприкінці серпня 2021 року суд у Росії на прохання слідчого комітету РФ заочно арештував Сергія Коротких «Боцмана» за підозрою в убивстві за расовою ознакою. Сам Коротких назвав звинувачення фейковими.
Окрім ГО «ЗіРКА», Коротких у тому ж 2015 році очолив Відділ поліції охорони об’єктів стратегічного значення при Нацполіції. За словами колишніх членів азовського руху, на початку створення відділ охороняв Одеський порт, а також заводи Ігоря Коломойського.
Пізніше в них з'явився ще один клієнт — НАК «Нафтогаз Україна» (очолювана Андрієм Коболєвим), будівлю якої вони охороняли. Також відділ отримував кошти за охорону Державного бюро розслідувань, UkrEXIMbank та компанії «Оператор ГТС України». Наразі відділ очолює ексазовець Сергій Коровін «Хорст». Також Коротких є одним з організаторів створення «Білоруського дому в Україні» і вважається наближеним до ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова та його сина Олександра.
Окрім цього, ми помічали людей Коротких на забудові в Протасовому Яру, а також блокуванні піщаної бази у столиці спільно з представниками організації «Традиція і порядок», діяльність якої також пов'язують із ним. Тоді місцеві бізнесмени нам казали, що до цього причетні також бізнесмен Юрій Бродський та депутат від ОПЗЖ Суто Мамоян. Обидва заперечували ймовірну причетність до незаконної діяльності у піщаному бізнесі.
«Злодії в законі» в Україні
Рада національної безпеки і оборони 14 травня 2021 року наклала санкції на 557 «злодіїв у законі» та 111 іноземців, які є «кримінальними авторитетами» в усьому світі.
Проте згодом одразу кілька десятків народних депутатів під час засідання Верховної Ради виступили із заявою, у якій закликали РНБО зняти санкції з деяких добровольців, які воювали на Донбасі й потрапили у цей пакет санкцій.
Раніше Верховна Рада ухвалила так званий «антизлодійський закон», який передбачає кримінальну відповідальність за «поширення злочинного впливу» і в такий спосіб дає можливість правоохоронцям затримувати й висувати підозри «злодіям у законі».