МАГАТЕ залишило на ЗАЕС частину своєї делегації. Організація хоче встановити на станції свою постійну присутність
Частина делегації Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на чолі з його гендиректором Рафаелем Гроссі після кількох годин інспекції поїхали з окупованої Запорізької АЕС. Ще частина фахівців мають залишитися до 3 вересня.
Про це повідомляють російські ЗМІ, а також Reuters.
Голова місії МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час візиту на станцію заявив, що зібрав достатньо важливої інформації. Однак він не уточнив, про що йдеться, повідомляє російська служба BBC.
За даними ЗМІ, Гроссі також оголосив, що частина членів місії МАГАТЕ залишаться на Запорізькій АЕС до 3 вересня. Після цього організація опрацює «питання постійної присутності своїх спостерігачів у районі станції».
Через кілька годин після прибуття місії на ЗАЕС російські ЗМІ повідомили, що чотири з дев'яти автомобілів делегації МАГАТЕ покинули територію об'єкта. У рф заявили, що частина експертів МАГАТЕ на чолі з Гроссі, які виїхали з АЕС, «мають залишити підконтрольну рф територію до 20:00».
Доповнено о 18:30. В «Енергоатомі» підтвердили, шо гендиректор МАГАТЕ разом із більшістю членів делегації станом на 18:00 залишили Запорізьку АЕС. Зараз на станції залишились 5 представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання та продовжують роботу.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Доповнено о 20:13. Рафаель Гроссі розповів, що під час першого туру по ЗАЕС оглянув ключові зони, але «роботи ще залишається багато».
«Моя команда залишається. І найголовніше — ми встановлюємо постійну присутність МАГАТЕ тут», — сказав Гроссі.
У коментарі журналістам Гроссі розповів, що МАГАТЕ було відомо про останнє «збільшення військової активності в цьому районі», а українські військові попереджали делегацію про ризики.
Однак зваживши «плюси та мінуси» місія МАГАТЕ все ж не відмовилася від плану відвідати об'єкт і зустрітися з його персоналом.
Про місію МАГАТЕ
Візит місії МАГАТЕ узгоджувався тижнями на тлі регулярних обстрілів території біля ЗАЕС. Умовою України було те, що делегація має їхати через вільну територію України, натомість окупанти наполягали на проїзді з території рф. Врешті, 31 серпня інспектори відвідали Київ, а звідти вирушили до тимчасово окупованої частини Запорізької області.
Навіть у день, коли місія МАГАТЕ мала прибути на станцію, обстріли Запорізької АЕС та Енергодара не припинялися.
Окупанти всіляко намагалися зірвати візит делегації: спершу відмовилися робити для інспекторів спецперепустки для перетину російських пунктів пропуску, а потім обстрілювали з артилерії заздалегідь погоджений маршрут поїздки, повідомив очільник Запорізької ОВА.
Напередодні окупанти дорікали, що делегація сама обрала такий маршрут до Запорізької області: а «швидко й без перепон» інспектори могли б доїхати, якби діставалися через територію росії. У всіх провокаціях окупанти звинувачують Збройні сили України. Крім того, росіяни повідомляли про нібито знищення «українського десанту», який висадився в окупованому Енергодарі.
Місія має сфокусуватися на трьох завданнях: фізичному захисті, ядерній безпеці та гарантіях нерозповсюдження ядерних матеріалів. Міністр енергетики Герман Галущенко наголошував: Україна очікує, що результатами роботи місії стануть деокупація ЗАЕС, її повернення під повний контроль України та подальша демілітаризація території навколо станції.