ЗМІ: Джо Байден намагався таємно налагодити контакт із Північною Кореєю, але там поки не відповіли взаємністю
Адміністрація президента США Джо Байдена в лютому 2021 року непублічно намагалася сконтактувати з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, але він поки не відповів, пишуть Reuters і CNN із посиланням на джерела.
За словами джерел видань, від середини лютого Штати намагалися вийти на контакт із КНДР через низку дипломатичних каналів, «зокрема й у Нью-Йорку» (вочевидь, ідеться про представництво в ООН).
«На сьогодні ми не отримали від Пхеньяна жодної відповіді. І це через понад рік відсутності активного діалогу — попри численні спроби США його ініціювати», — цитує CNN високопосадовця американської адміністрації.
Метою налагодження взаємодії джерело називає «зменшення ризиків ескалації». Попередник Байдена Дональд Трамп намагався домовитися з КНДР про відмову від ядерної зброї в обмін на зняття санкцій, але його зусилля успіху не досягли.
Наразі адміністрація Байдена здійснює комплексний аналіз політики щодо Північної Кореї та планує протягом найближчих тижнів представити стратегію взаємодії з нею. Джерело відмовилося уточнювати, як мовчання Пхеньяна на це вплине.
Під час передвиборчої кампанії Байден називав Кім Чен Ина «бандитом» і заявляв, що зустрінеться з ним, лише якщо той погодиться згорнути масштаби ядерної програми КНДР. Держсекретар США Ентоні Блінкен так само не виключав введення нових санкцій проти Пхеньяна.
На початку березня експерти з проєкту 38 North, що спеціалізується на дослідженнях КНДР, повідомили, що Північна Корея, імовірно, намагається відновити виробництво плутонію, необхідного для створення ядерної зброї. Для цього запустила в роботу ядерний комплекс.
А CNN із посиланням на засекречену доповідь ООН у лютому повідомляло, що КНДР у 2020 році, порушуючи міжнародні санкції, продовжила розробляти свою ядерну й ракетну програми. Фінансування (десь 300 млн доларів) Пхеньян отримав унаслідок кібератак.
Через закритість Північної Кореї обсяг її ядерної програми точно не відомий. За оцінками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, ідеться про 30-40 робочих ядерних боєголовок. У Пхеньяна також є міжконтинентальні балістичні ракети, які, як він заявляє, можуть досягти території Сполучених Штатів.