Північна Корея досягла суттєвого прогресу в розробці власної ядерної зброї і вже, ймовірно, має мініатюрний ядерний пристрій, який може приєднати до боєголовки власних балістичних ракет. Про це йдеться у засекреченій доповіді Ради Безпеки ООН, із якою ознайомилося інформагентство dpa.

Зокрема, у звіті йдеться про те, що Пхеньян «імовірно розробив мініатюрні ядерні пристрої, які можуть під’єднуватися до боєголовок їхніх балістичних ракет». Крім того, звіт наголошує, що КНДР продовжує розробку власної ядерної програми, зокрема виробництво збагаченого урану й побудову експериментального ядерного реактора.

Джерелом даних про це в документі називається країна-член Організації, утім не уточнено, яка саме. У коментарі dpa речник міністерства оборони Південної Кореї уточнив: ідеться про те, що можливості КНДР зі створення ядерної боєголовки досягли «суттєвого рівня».

Що взагалі з ядерною програмою Північної Кореї?

КНДР розпочала свою ядерну програму ще в 1950-х роках. На початку їй активно допомагали Радянський Союз і меншою мірою Китай, але потім змогла вдосконалювати ядерний потенціал самостійно.

Через закритість Північної Кореї засяг її ядерної програми точно невідомий. За оцінками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, йдеться про 30-40 робочих ядерних боєголовок. У Пхеньяна також є міжконтинентальні балістичні ракети, які, як він заявляє, можуть досягти території Сполучених Штатів.

Лідер КНДР Кім Чен Ин стверджує, що ядерна програма Північної Кореї є гарантією її вічної безпеки й захищеності від ворогів. «Завдяки нашому надійному та дієвому ядерному стримуванню слово "війна" на цій землі більше не існує», — заявив він із нагоди 67-ої річниці завершення Корейської війни, передає ЦТАК.

А з цим щось намагалися робити?

Так, але безуспішно. Ще з 1990-х років світ намагався досягти якоїсь домовленості з Північною Кореєю для поступового ядерного роззброєння Корейського півострова. За цей час спробували низку форматів: двосторонній (між Північною та Південною Кореями), шестисторонній (з долученням Китаю, Росії, Японії та США) і так далі — але марно.

Після приходу до влади у США Дональд Трамп шукав можливостей домовитися з Кім Чен Ином щодо ядерної програми КНДР. Під час першого саміту в Сінгапурі в червні 2018-го Трамп і Кім домовилися про денуклеаризацію Корейського півострова. Але наступні дві зустрічі американського й північнокорейського лідерів результатів не дали.

Тоді як США звинувачували Північну Корею в недотриманні досягнутих домовленостей, Пхеньян вимагав від американців зняти із себе економічні санкції. А паралельно продовжував ракетні та ядерні випробування — поки, зрештою, в січні 2020 року не заявив, що відмовляється від добровільно взятих обмежень щодо ядерної програми.

Поділитись: