ЗМІ: США не планують вводити санкції проти оператора «Північного потоку-2» через національні інтереси
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує вводити санкції проти компанії—оператора проєкту будівництва російського газопроводу «Північний потік—2» та його виконавчого директора, який є давнім знайомим Путіна. Натомість там хочуть обмежитись санкціями проти суден, що беруть участь у будівництві.
Про це пише видання Axios із посиланням на два джерела.
Державний департамент США має найближчим часом надіслати свій обов'язковий 90-денний звіт до Конгресу з переліком суб'єктів будівництва «Північного потоку-2», щодо яких варто ввести санкції.
Як зазначає видання, хоч Держдеп і визнає компанію Nord Stream 2 AG та її виконавчого директора Маттіаса Варніга відповідальними за проєкт будівництва російського газопроводу, санкції їм не загрожують. За даними журналістів, обмеження вирішили не вводити нібито через «національні інтереси США». Водночас США планують ввести нові санкції щодо суден, які беруть участь у будівництві.
Це вже «зрада»?
Таке рішення суперечитиме попереднім заявам держсекретаря США Ентоні Блінкена, який обіцяв робити «все можливе», щоб запобігти завершенню будівництва «Північного потоку-2».
Однак, як зазначає видання, в адміністрації Байдена вважають, що зупинити будівництво можливо, лише наклавши санкції на кінцевих споживачів газу у Німеччині, що транспортуватиметься цим трубопроводом з РФ. З іншого боку, США не хочуть компрометувати відносини з Німеччиною.
Наразі у Держдепі США не підтверджували відмову від санкцій чи будь-які подробиці щодо майбутнього звіту. Представник департаменту також наголосив, що адміністрація Байдена «чітко дала зрозуміти» протидію США щодо будівництва газопроводу та його учасників.
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Проєкт будівництва газопроводу Nord Stream 2 для постачання газу до Європи в обхід України здійснює російський «Газпром» спільно з провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го. До того будівництво впродовж майже року було на паузі через санкції США щодо європейських підрядників.
Цього року Штати розширили перелік компаній, що підпадають під санкції. Зокрема, вони стосуватимуться компаній, які надають сертифікаційні послуги або послуги зі страхування проєкту, модернізації або встановлення зварювального обладнання на суднах, що завершують будівництво «Північного потоку-2».
Окрім цього, Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу «Північний потік-2», а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. А втім, у Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт спорудження газогону схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
24 січня будівництво «Північного потоку-2» поновилось у водах Данії.
Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. У разі його завершення Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.