Зниклі в полоні. Розслідування Громадського

Чоловік Тетяни Біленко був біля Іловайська вже десяту добу. 28 серпня 2014 року його телефон перестав відповідати. Він телефонував дружині напередодні, але Тетяна була на батьківських зборах сина першокласника і не відповіла. Більше він не відповідав.

Тиждень родина нічого не знала про долю Віталія Доценка. Поки Тетяна не побачила чоловіка в російських новинах. На телеканалі «НТВ» журналіст розповідав, як 15 військових української армії нібито здалися в полон.

Володимир Тодосієнко, Олег Карпов, Андрій Маркін, Руслан Золотаренко, Роман Тимошенко та Віталій Доценко з батальойну «Кривбас» потрапили в полон до бойовика «Баті». Його справжнє ім’я Юрій Сафоненко, і він називає себе отаманом «Казачьего Союза войска Донского».

У 2014 році українські війська, які складалися переважно із добровольчих батальйонів, намагалися відбити Іловайськ у бойовиків до 28-го серпня. Поки не потрапили в оточення.

Наступного дня 29 серпня командуванню начебто вдалося домовитися з бойовиками про «зелений коридор» для виведення бійців та техніки. Колони українських військових під час виходу із міста розстіляли.

Там були і бійці батальйону територіальної оборони Кривбас. З початку війни цей батальйон мав стояти лише на блокпостах міста Дніпро, але потім отримав наказ їхати в зону боїв.

Військові з Кривбасу виходили майже останніми. Деякі підрозділи команди «відступати» так і не дочекалися. Пересувалися лише вночі — лісосмугами і навмання. Потрапляли під обстріли або в полон.

Минуло п’ять років від Іловайського котла. Шестеро військових Кривбасу додому так і не повернулися. Де вони і чи живі — невідомо. Вони просто зникли у полоні.

Їхні побратими, які виходили з полону, розповідають різне. Є свідки того, як бойовики вбивали полонених українських військових.

Бойовик «Батя» ще у 2015 році втік із самоназваної «ДНР» до Росії. У квітні 2019 року Служба безпеки України написала, що «Батя» поїхав у Сирію у складі групи російських найманців «Вагнер».

Зникнення шістьох військових протягом п’яти років розслідує Генеральна військова прокуратура у спільному провадженні про ведення агресивної війни РФ проти України. Також окремо зникнення військових розслідує Національна поліція. Жодних судів ще не було. Підозру нікому не оголосили. Бойовик Юрій «Батя» Сафоненко наразі не перебуває в розшуку.

Чи знайдуть військових, чи отримають їхні родини відповідь на запитання — що ж насправді сталося з їхніми синами, чоловіками, батьками. Чи завершиться розслідування та чи понесуть відповідальність винні у воєнних злочинах бойовики? Відповідей на ці запитання через п’ять років війни досі немає.

Громадське разом з правозахисниками Української Гельсінської спілки з прав людини спробували дізнатися більше про долю шістьох військових «Кривбасу».

Автори: Анна Тохмахчі, Данііл Комар