Зустріч Туска з лідерами фермерських протестів тривала понад три години. Чи вдалося дійти згоди?

Польський прем’єр—міністр Дональд Туск 29 лютого зустрівся з керівниками міністерства сільського господарства та лідерами фермерських протестів. Розмова між урядовцями та протестувальниками тривала понад три години.

Про це hromadske розповіла журналістка Катерина Бандус із місця подій.

Головним питанням стало припинення блокування фермерами кордонів і доріг. Деякі з протестувальників, до слова, не змогли потрапити на анонсовану зустріч і нарікали на намагання уряду нібито поділити фермерів.

Про те, що досягти домовленості не вдалося, повідомив голова фермерських і сільськогосподарських організацій Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (Загальнопольський союз профспілок) — національний профспілковий центр, заснований ще у 1984 роціOPZZ Славомір Іздебський. Водночас він сказав про наявність певного поступу в діалозі з урядом.

«Думаю, нам вдалося зробити крок уперед. Наразі акції протесту не припиняються. Завтра ми будемо думати, що робити далі», — сказав Іздебський журналістам.

Польські фермери вимагають скасувати кліматичні реформи, передбачені європейським «зеленим курсом», та обмежити імпорт української сільгосппродукції.

Що передувало?

Прем’єр-міністр Дональд Туск запросив лідерів фермерських протестів, які місяцями блокують український кордон, на зустріч у Центр соціального партнерства «Діалог», що в середмісті Варшави. Анонсувалося, що в зустрічі також візьмуть участь міністр сільського господарства Чеслав Секерський та його заступник, лідер Аграрний політичний рух, створений у 2018 році. У 2021 році став політичною партією християнсько- та аграрно-соціалістичного спрямування. Критикує владу через стан сільського господарства у Польщі та організовує сільськогосподарські протести й інформаційні кампанії«Агроунії» Міхал Колодзейчак.

Перед початком зустрічі низка фермерів висловлювали незадоволення через те, що зустріч із Туском та іншими урядовцями не подають у режимі онлайн-трансляції. На їхню думку, в такий спосіб «намагаються від громади щось приховати».

Більше контексту

Зараз рух українських вантажівок на кордоні блокують польські фермери. Вони протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «Європейський зелений курс» — ініціативи Єврокомісії з метою зробити європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року. Передбачає оновлення законодавства у ЄС. Зокрема, передбачається зниження використання пестицидів, добрив та антибіотиків у сільському господарстві, а також введення заборони на імпорт харчів з ринків, де держави не дотримуються законодавства ЄС з охорони довкілля.«зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Фермери блокують рух на шести напрямках — це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська», «Шегині» та «Краківець».

З осені 2023 року рух на кордоні також блокували польські перевізники. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.«транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Польські ЗМІ навіть писали, що Україна та Польща нібито ведуть переговори щодо тимчасового закриття кордону для двосторонньої торгівлі товарами. Проте у Мінвідновлення України заперечили інформацію про такі переговори.

Співавторка: Катерина Бандус