«Зв’язок не має меж, як і любов». Як бізнеси та медіа в Україні підтримали ЛГБТ-спільноту в місяць прайду?
Щороку в червні в усьому світі відзначають місяць прайду за права ЛГБТ—спільноти. Розповідаємо, як та які бренди підтримали ЛГБТ+.
Магазин Comfy чи не найпершим із українських бізнесів висловив свою підтримку. Їхня публікація у Twitter уже зібрала майже 700 тисяч переглядів.
«Comfy підтримує різноманітність та поважає свободу кожного. Ми впевнені, що всі мають право на прийняття власної природи. А толерантність і інклюзивність ми вважаємо важливими цінностями сьогодення», — йшлося в повідомленні. Зокрема, магазин змінив свій логотип:
У коментарях реакція розділилася: одні висловили вдячність за підтримку, інших це обурило. Деякі користувачі заявляли, що не купуватимуть нічого в Comfy, на що магазин відповів так:
«Київстар» теж долучився. «Віримо, що зв’язок не має меж. Як і любов», — написав оператор у своєму Twitter та змінив свій логотип на аватарці.
А в коментарях під цим постом про свою підтримку висловився Vodafone. Видавництва теж заявили про свою позицію:
Медіа не залишилися осторонь. Протягом червня елементом логотипа телеканалу «Київ» будуть кольори прапора ЛГБТ, також в етері покажуть сюжети на теми рівності та захисту прав ЛГБТ-спільноти.
«Наша гордість набуває особливого значення серед війни, що триває, і ми висловлюємо сердечну вдячність всім ЛГБТ+ воїнам, які мужньо захищають нашу державу», — йдеться в пості в Instagram, який опублікувала компанія з виробництва відеоконтенту Starlight Media.
«Аптека Доброго Дня» теж до свого логотипа на сайті додала кольори ЛГБТ-прапора.
Чому це важливо?
Доповнено о 18:00 15 червня. Менеджер з комунікацій ГО «Українські ЛГБТ-військові за рівні права» Максим Потапович нам у коментарі розповів, що така підтримка — передусім це про видимість ЛГБТ-спільноти та солідарність з нею. Людям важливо, що в українському бізнесі підтримують рівність.
«У контексті російсько-української війни це важливо, бо ми є кандидатом на вступ до Євросоюзу. Це показує нашим міжнародним партнерам, що ми точно не росія, яка використовує гомофобію як інструмент пропаганди. І що ми точно частина європейської сім’ї», — зазначив він.
Що таке місяць прайду?
Це місяць, коли світова спільнота відзначає передусім видимість, привертає увагу до проблем, з якими стикається ЛГБТ-спільнота.
У червні 1969 року у США розпочалися Стоунволлські бунти у Нью-Йорку після того, як правоохоронці здійснили рейд на гей-бар. Цю серію заворушень називають першим випадком в історії, коли люди вчинили масовий опір узаконеній державою системі переслідування ЛГБТ-спільноти.
Відтоді розпочався світовий рух прайду (pride — «гордість») на підтримку боротьби за права ЛГБТ спільноти.
Права ЛГБТ+ в Україні
Останнім часом серед українців покращилося сприйняття ЛГБТ+. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології з'ясував, що ще 2016 року негативне ставлення мали 60,4% українців, а вже 2022-го — 38,2%. У січні 2023 року 58% українців цілком або частково погоджувалися, що представники ЛГБТ+ повинні мати такі самі права, як усі інші. Протилежну думку мали лише 20%.
А втім, в Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації. 2022 року на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок із боку окупантів.
Одностатеві шлюби в Україні не легалізовані. Однак у парламенті в березні зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.
Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме: члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство. Автори законопроєкту пояснюють, що хочуть захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.
На петицію про підтримку законопроєкту уже відповів президент Володимир Зеленський: він попросив спікера Верховної Ради звернути увагу на це питання, а також попросив звернути увагу на петицію й Кабмін, оскільки Мін'юст працює над схожим законопроєктом.