«Після тренувань немає сил плакати». Інтерв’ю з гімнастом Ковтуном і його тренеркою Горбачевою
«Дітки забігають у зал, а один хлопчик не дуже хоче йти на тренування. Він такий повненький, добренький, впирався у двері. Його мама взяла й підштовхнула до мене, а я його зловила, ледь утримавшись. Зрозуміла: оце моє!» — пригадує тренерка Ірина Горбачева.
Так відбулась її зустріч із гімнастом Іллею Ковтуном, нині 21-річним лідером збірної України та срібним призером цьогорічної Олімпіади.
hromadske поговорило з медалістом і його тренеркою про ігри в Парижі, реабілітацію після травм і конфлікти з федерацією. Не забули й запитати, чи є в Іллі стосунки, адже після успіхів хлопця це турбує багатьох.
Медаль попри травму
Травми для спортсменів — частина життя й водночас небезпека, що загрожує кар’єрі. Навесні тренерка розповідала, що Ковтун постійно працював із болем. Після операцій його стан полегшили не цілком, решту ж проблем довелося відкласти на потім, адже головний турнір для гімнастів відбувається лише раз на чотири роки.
«Зараз почуваюся краще. Трішечки відпочив — і далі тренуюся, треба тримати себе у формі. Травми — це специфіка роботи. Працюємо попри біль, бо хочемо прославляти свою державу», — каже Ковтун.
І додає: вже розпочав цикл підготовки до наступної Олімпіади, яка відбудеться в Лос-Анджелесі у 2028-му. Там для гімнастів будуть нові правила: замість десяти елементів вони виконуватимуть вісім. А втім, спершу на Ігри доведеться здобути ліцензію.
Хоча цьогоріч у Парижі хлопець стояв на пʼєдесталі та став зіркою в соцмережах, погуляти французькою столицею Ілля не встиг — останні приготування перед виступом були в пріоритеті.
Не зважав атлет і на побут: поки хтось із олімпійців скаржився на спеку в номері чи незручні ліжка, Ілля до цього ставився спокійно:
«Ми приїхали туди показувати, на що здатні, а не скаржитись. Якщо ти готовий до змагань, тобі без різниці, буде там кондиціонер чи ні».
Усе життя Ковтуна нині присвячене спорту та виступам під жовто-блакитним прапором. За декілька днів до повномасштабного вторгнення гімнаст виїхав на змагання — і досі залишається за кордоном. За домом і рідними Черкасами хлопець сумує: після повернення на Батьківщину найбільше хоче побачитися з близькими.
Прийду і в гості до сім'ї моєї тренерки — вони завжди за мене дуже вболівають. Звісно, завітаю і в зал, у якому починав свою кар'єру. Трішки сумно, що так довго не був удома. Але... Я тут тренуюся і намагаюсь показати гарний результат.Ілля Ковтун, срібний призер Олімпіади зі спортивної гімнастики
Хлопець поки не знає, де житиме після повернення в Україну, але душа все ж тяжіє до Черкас: місто невелике, тож і людей не так багато, як у Києві.
Фінансову За словами голови НОК Вадима Гутцайта, за срібну медаль Мінспорту виплатило 100 тисяч доларіввинагороду Ілля витратить на свою реабілітацію — чимало грошей пішло на підготовку до змагань та відновлення. Частину з цього покривали партнери, але докладалися й самі атлети. Річ у тім, що спортивна гімнастика — вид з не надто високими призовими та спонсорськими контрактами. Забігаючи наперед — більше про це нам розповість Ірина Горбачева.
На запитання, яке не давало спокою багатьом шанувальникам у соцмережах — чи має Ілля стосунки — хлопець сором’язливо відповів: «Особисте — не публічне».
На операції бракує коштів
Іллі Ковтуну доводиться боротися не лише з суперниками на спортивних снарядах, а й з власними травмами. Вони турбують гімнаста вже не перший рік. У 2023-му ситуація була особливо напружена. Щойно залікувавши попереднє ушкодження, Ілля травмувався й потребував операції. Та на носі був чемпіонат світу, на якому українська команда мала змогу отримати ліцензію на Олімпіаду в Парижі.
Тренерка атлета Ірина Горбачева згадує: «Ілля — один з найсильніших багатоборців у нашій країні. Ми розуміли, що без нього збірна не потрапить на Ігри. Тому відклали операцію, сиділи на знеболювальних. Між тренуваннями їздили на реабілітаційні процедури, які потім я й сама йому робила, коли мене допустили до апарата. Так ми дотягли до ЧС».
Уже коли командна ліцензія на Олімпіаду була здобута, Ковтун пройшов ще декілька неофіційних міжнародних стартів, аби заробити собі на курс реабілітації. Національна федерація підтримала спортсмена й дозволила йому змагатися.
Спершу операцію на нозі планували в Ізраїлі — там є фахівець, який уже робив схожі втручання. А втім, плани змінилися через напад Ісламістський палестинський рух у Секторі Гази, який виступає за незалежність регіону від Ізраїлю та закріплення радикального вчення шаріат як закону. У жовтні 2023 року здійснив масштабний терористичний напад на Ізраїль, після якого розпочалася війна у Секторі ГазиХАМАСу й подальше вторгнення Армія оборони ІзраїлюЦАХАЛу в Заселена палестинцями територія на східному узбережжі Левантійського моря, що межує з Ізраїлем. Упродовж 2024 року ізраїльська армія проводить там операцію проти місцевого парамілітарного руху ХАМАССектор Гази.
Зрештою на хірургічний стіл Ілля ліг уже в Хорватії. Це обійшлося приблизно в 7 тисяч доларів — на щастя, з цим допомогли хорватські партнери.
Хлопцю вдалося полегшити біль, однак проблеми залишалися. Не покращило ситуацію і те, що на наступних змаганнях він не раз ятрив прооперовану ногу. Нині у планах — відновитись і пройти чергові змагання в полегшеній формі. А далі зі всіма «зібраними» травмами знову підуть до лікарів.
Лізти хірургічно я б не хотіла. Якщо прооперуємо, то більше ніж пів року Ілля не зможе стрибати взагалі. Та якщо скажуть, що без цього ніяк, будемо лікувати.Ірина Горбачева, тренерка Іллі Ковтуна
Гроші на попередні реабілітації шукали всюди: щось давали друзі, чимало докладали самі. Водночас від Мінспорту отримали відписки, що можливостей допомогти у відомства немає. Посприяв у пошуку ресурсів також президент Української федерації гімнастів, виділяли кошти і з бюджету Черкас.
Чому не в Україні?
Ірина й Ілля зараз у Хорватії на спеціальних тренувальних зборах. Їх організували завдяки контактам тренерки та фінансуванню сторони, яка прийняла українських спортсменів. Вони виїхали за кордон на змагання за кілька днів до початку великої війни — так уже й зосталися там. Міністерство спорту надає дозволи, щоби спортсмени могли перебувати в Хорватії.
Горбачева стверджує, що умови для Ковтуна тут кращі. Приміром, Ілля — габаритний гімнаст, має великий зріст, а на олімпійській базі в Конча-Заспі Гімнастичний снарядкінь нестандартної висоти, що впливає на зіскок і додатково навантажує його травмовану ногу.
«Як тренерка я вважала, що необхідно створити для спортсменів найкращі умови — зокрема психологічні. Щоб вони могли витримувати навантаження, готуватися до змагань і гідно представляти Україну. Ілля — один із лідерів нашої збірної, тому я вирішила, що треба зробити для нього все якнайкраще», — запевняє Ірина Горбачева.
Чим завинило Мінспорту?
За півтора місяця до Ігор у Парижі олімпійський чемпіон Олег Верняєв показав у соцмережі фото з розірваними Гімнастичне взуттячешками. Він написав: «Саме так федерація гімнастики та Стелла Захарова допомагають спортсменам готуватися до ОІ».
Ірина Горбачева підтримала цей пост. Вона пояснила, що коли команда взяла ліцензію на Олімпіаду, у міністерства були додаткові кошти на підготовку олімпійців. Тренерка просила виділити гроші, щоб допомогти хорватам, які не перший рік тягнуть українських спортсменів, сплатити за нас навчальні тренувальні збори. Але отримала відмову.
З’ясувалося, що багато грошей витратили на спортсменів, котрі навіть не відібралися на Ігри — але їх утримували саме за ці олімпійські кошти. У мене прохання, щоб цю систему переглянули на наступний олімпійський цикл. Щоб гроші витрачали саме на тих спортсменів, котрі заробили ліцензію.Ірина Горбачева, тренерка Іллі Ковтуна
Горбачева скаржиться: вийшло так, що Ковтун пожертвував своїм здоров'ям і допоміг команді взяти ліцензію — завдяки цьому й надали кошти, а вони пішли на тих, хто на Олімпіаду не їде. Та й ті ж гімнасти потребують реабілітації.
Водночас тренерка наголошує, що підтримка спортсменів усе ж є. Перед Олімпіадою їм видавали витратні матеріали, зарплати тренерам виплачує Міністерство, а спортсмени мають винагороди за досягнення. Крім того, Мінспорту та Федерація привезли в Україну нові комплекти обладнання, щоб гімнасти готувалися.
Про конфлікт із головним тренером збірної
Восени 2023 року між Іриною Горбачевою та головним тренером збірної України зі спортивної гімнастики Геннадієм Сартинським спалахнув конфлікт. Встежити за ним було непросто: суперечки стосувалися і переходу іншого черкаського вихованця Горбачевої — Гімнаст заявляв, що рішення він ухвалював самостійноНазара Чепурного — під крило Сартинського; і нібито тиску на Ковтуна; і суддівства на чемпіонаті України; і навіть масажистів та дизайну спортивної форми.
«Ви знаєте, у нього [Геннадія Сартинського — ред.] весь час були претензії. Чому саме так головний тренер ставився, чому палки в колеса були тільки Іллі? Напевно, він бачив перспективи Іллі, а той же не його спортсмен. Тому він так активно й заважав. Ілля лишився вірний своїй тренерці», — розповідає Ірина.
Тренерка також згадала про чемпіонат світу, під час якого Сартинський заявив, що складність програми Іллі Ковтуна, на його думку, ледь не позбавила команду олімпійської ліцензії. Мовляв, у разі помилки низький бал відкинув би збірну від бажаного результату.
Коли завдяки цій складності ми стали першими в командному заліку, а не другими, то стало цікаво. Саме на ділі підтвердилися всі мої слова і всі мої дії — вони були правильними. А тепер нехай ця людина [Геннадій Сартинський — ред.], яка мала до нас багато претензій, дасть інтерв'ю та відповість, для чого це все було.Ірина Горбачева, тренерка Іллі Ковтуна
А от сам Сартинський раніше запевняв журналістів, що не має конфлікту з Горбачевою — тим паче, що вона працює у Хорватії, а не в Україні.
«Немає сил плакати»
Насамкінець Горбачева розповіла, що після тривалого перебування за кордоном найбільше хочеться поїхати до своїх стін у Черкасах. Чоловік з донькою в Хорватії, але за батьком та матірʼю сумує. Також тренерка мріє зустрітися зі своїм колективом та командою, щоб подякувати за знання. Побачити зал, де все починалося.
«Це важко, проте стараємося з Іллею одне одному цього не показувати. Бачу, як йому важко. Добре, що ми не одночасно падаємо в цей стан апатії, а по черзі. Так би мовити, підставляємо плечі. Відволікають і ті 9 годин тренувань на день, після яких втомлені так, що немає сил плакати», — ділиться Ірина.
Вона з Іллею з перших його днів у гімнастиці. Роздумує тренерка і над своїм шляхом: пройшла від самого низу до найвищої вершини. Каже, усе через нестримне бажання нових досягнень.
Я була ніким, а стала відомою. Нині я єдина тренерка у сфері чоловічої спортивної гімнастики, котра має медаліста Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та Європи. І я одна з небагатьох тренерів, які змогли з одним спортсменом пройти усе від самого початку.Ірина Горбачева, тренерка Іллі Ковтуна
Тепер непосидючий хлопчик став мужчиною й атлетом. Вона радіє, що доклалася й до того, що Ковтун виріс людяним: «Гадаю, Ілля гідним чоловіком виріс, його дружині пощастить».