У КМДА не хочуть демонтувати колишню Арку дружби народів у Києві, бо це небезпечно
Директорка департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова заявила, що рішення про демонтаж Арки Свободи українського народу (раніше — Арка дружби народів) є поспішним і що її знесення може бути небезпечним.
Про це вона сказала в коментарі «Суспільному».
За її словами, частини Арки утворюють підпірну стіну, щоб запобігти зсуву. Через це демонтаж буде складним, дорогим і небезпечним, каже Соловйова. Крім того, посадовиця вважає, що пам’ятка символізує толерантність українців «і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот».
«До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка розташована поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність», — додала вона.
Соловйова пропонує провести публічні обговорення, під час яких кияни мають визначити ідею та долю колишньої Арки дружби народів.
Що передувало?
У березні Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті оприлюднила висновок щодо належності Арки Свободи українського народу (колишньої Арки дружби народів) до символіки російської імперської політики.
У висновку зазначається, що втілений у монументі міф про «возз’єднання» двох «братніх» народів не відповідає історичним реаліям. А в умовах великої війни цей міф активно використовується для обґрунтування «законності» путінських територіальних претензій.
Згодом у Міністерстві культури повідомили, що Арка більше не входить до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Тобто монумент втратив статус пам'ятки історії та може бути демонтований.