Майже половина українських біженців хочуть отримати нове громадянство, дехто вже подав документи — опитування
Більшість опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії відповіли, що задоволені умовами проживання в новій країні. Майже половина навіть не проти отримати нове громадянство, а 34% респондентів зізналися, що вже не цікавляться інформацією про Україну.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій «Форум».
Так, радше або повністю задоволені своїми нинішніми умовами проживання у Німеччині, Польщі та Чехії 66% українських біженців. Щоправда, з них повністю задоволені лише 28%, а ось решта 38% — радше задоволена. Натомість незадоволені умовами життя 26% респондентів.
А втім, 45% опитаних зізналися, що загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни, хоча ще й не подавали документи. Водночас 7% респондентів стверджують, що вже мають громадянство іншої країни, а 12% подали документи й чекають на рішення.
Не подавали документи на отримання нового громадянства й не планують цього робити 34% опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії.
За яких умов біженці готові повернутися в Україну?
Як зазначили автори опитування, найімовірніше, можуть повернутися ті, хто водночас не має і не подавав документи на громадянство іншої країни, не повністю задоволені умовами життя в новій країні та висловлюють певні умови для повернення.
Так, найпоширенішою умовою для повернення є нормальна робота критичної інфраструктури (34%) і безпека (34%). Далі респонденти казали про житлове питання (26%) та завершення війни (26%). Дещо менше йшлося про можливість знайти роботу (16%) та умови для дітей відвідувати садок чи школу (13%).
Відповідно до такого підходу рівно половина респондентів (50%) готові повернутися в Україну. Проте відповіді на інші запитання змусили соціологів дійти висновку, що ця цифра є радше оптимістичним сценарієм.
Так, респондентів запитали про інтерес до новин та останніх подій у житті України. 56% відповіли, що отримують інформацію про Україну. 11% опитаних сказали, що їм «важко відповісти», а 34% зізналися, що не цікавляться інформацією про Україну.
Якби в Україні були оголошені парламентські вибори, то радше або однозначно голосував би 31% біженців. Ще 33% відповіли «важко сказати напевно, 50 на 50». Решта радше або однозначно не голосували б.
Якою мовою вдома спілкуються біженці?
Також у респондентів поцікавилися, якою мовою вони спілкуються вдома. 57% відповіли, що здебільшого українською. Натомість переважно російською спілкуються 19% опитаних, а двома мовами однаковою мірою — 21%. Ще 3% спілкуються мовою країни, у якій зараз проживають.
Біженці втрачають зв’язок з Україною
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, підсумовуючи результати опитування, зазначив, що значна частина українських біженців втрачають або вже втратили зв’язок з Україною.
«На жаль, це було абсолютно очікувано, і в будь-якому разі ми б утратили частину громадян. Проте відкритим лишається питання, яку ж частину громадян можна буде повернути і що варто для цього робити», — зауважив він.
За його словами, з одного боку, держава, українське громадянське суспільство та прості громадяни мають відіграти свою роль у підтриманні контакту з громадянами за кордоном. А з іншого боку, комунікація не може бути односторонньою, тобто українці за кордоном також повинні докладати зусиль для збереження зв’язку з Україною, пояснив Грушецький.
Методологія опитування
Опитування проводилося упродовж 20-26 квітня методом онлайн-інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted web interviews, CAWI). Загалом опитали 801 респондента від 18 років і старших, що виїхали з України після 24 лютого 2022 року й наразі мешкають у Німеччині, Польщі та Чехії. Теоретична статистична похибка вибірки не перевищує 3,5%.