Був статус «обмежено придатний», усе ще маю хворобу — чи можуть мене мобілізувати? Про зміни у роботі ВЛК
На початку травня запрацювали нові норми щодо роботи військово-лікарських комісій та визначення придатності до військової служби. Головне нововведення — у військових документах більше не писатимуть, що людина «обмежено придатна». Замість цього — ширший перелік того, хто, де і з якою хворобою чи станом може нести службу.
Що робити тим, чий статус придатності скасували, чи зміниться робота ВЛК й чи залишилась норма, що комісія бере до уваги тільки одну хворобу людини — у матеріалі hromadske.
Хто визначає придатність до служби?
Новий мобілізаційний закон передбачає, що на відстрочку мають право люди з інвалідністю всіх трьох груп, а також ті, кого ВЛК визнає тимчасово непридатними за станом здоров’я. Такі люди можуть служити лише за власним бажанням, попередньо уклавши контракт зі Збройними силами.
Інвалідність в Україні встановлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК). Це спеціальний заклад Міністерства охорони здоровʼя, який проводить медико-соціальну експертизу. Рішенню МСЕК передує медогляд і розгляд лікарсько-консультативної комісії (ЛКК), яка діє при медичних центрах.
Тимчасову непридатність до служби встановлює Військово-лікарська комісія (ВЛК). Це комісія лікарів, яка здійснює медичний огляд військовослужбовців та військовозобовʼязаних.
Куди поділися «обмежено придатні»?
4 травня набули чинності зміни до Положення про ВЛК та новий Розклад хвороб для визначення ступеня придатності до військової служби. Саме за цим наказом Міноборони №402 виключили статус «обмежено придатний».
Тепер українці, які нині мають статус «обмежено придатних», зобовʼязані протягом 9 місяців — до 4 лютого 2025 року — пройти повторний медичний огляд військово-лікарської комісії.
Своїм висновком комісія встановить військовозобовʼязаним нові категорії придатності. Після цього ті, кого визнають непридатними, будуть звільнені від служби, а придатним дозволять продовжувати її нести.
То які тепер існують статуси?
Можна мати один із двох: «придатний» або «непридатний» до служби. Придатність ділиться на такі категорії:
- повністю придатні;
- придатні до служби у військових частинах забезпечення, Територіальний центр комплектування та соціальної підтримкиТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах і навчальних центрах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
- придатні за окремими спеціальностями (це, зокрема, стосується кандидатів на вступ до профільних навчальних закладів);
- придатні для виконання специфічних завдань (ідеться, зокрема, про господарські роботи).
Натомість непридатних до служби поділяють на такі категорії:
- тимчасово непридатні: потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків;
- непридатні до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
- непридатні до військової служби з виключенням із військового обліку.
Що змінилось у переліку хвороб для визначення придатності?
Міноборони взяло за основу десятий перегляд Міжнародного класифікатора хвороб. Цей документ, який періодично переглядають під керівництвом Всесвітня організація охорони здоров’яВООЗ, вважається найповнішим і найбільш систематизованим переліком відомих та визнаних доказовою медициною хвороб і станів.
Особливих змін перелік хвороб не зазнав. У багатьох випадках тим, кому раніше надавали статус «обмежено придатний до служби в умовах воєнного стану», тепер вказуватимуть придатність до служби в окремих частинах.
Оцінка придатності чи непридатності враховуватиме не лише захворювання, а й порушення функцій організму, які вони спричинили. Захворювання класифікують за групами, кожна має декілька підкатегорій. Залежно від ступеня порушення функцій визначається придатність до служби.
Це означає, що людина з певною хворобою чи станом може бути як придатною, так і непридатною для військової служби — усе залежить від того, наскільки це впливає на неї. Тобто береться до уваги стадія перебігу хвороби: важка, середня чи легка.
У МОЗ наводили такі приклади:
- була виразка, залишився тільки рубець — людина придатна;
- виразка була з ускладненням, тому провели операцію з видаленням значної частини шлунка — людина непридатна;
- ампутації на будь-якому рівні, крім кисті, стопи та пальців — людина непридатна;
- відсутність одного ока (сліпота одного ока) — теж непридатна.
З якими хворобами не беруть до війська?
Нині в наказі є 86 груп, у яких понад 70 пунктів передбачають статус «непридатний». Загалом там близько 5 тисяч діагнозів. У кожній групі можуть бути як повністю придатні, так і повністю непридатні, залежно від ступеня порушення функцій.
Приміром, непридатними з виключенням із військового обліку будуть хворі на активний туберкульоз легень, тяжкі форми хронічних вірусних гепатитів, недуги щитоподібної залози зі значними порушеннями функцій, глибоку й тяжку розумову відсталість тощо. З повним переліком можна ознайомитися тут.
Керівник адвокатського об'єднання «ЕЛЕКТІ» Вʼячеслав Самсоненко не радить військовозобовʼязаним намагатися самостійно зрозуміти, який статус відповідатиме їхній хворобі чи стану — для цього потрібно мати фахові знання. Краще звертатися з цим питанням до профільних медичних закладів або спеціалістів, які професійно надають медичні послуги.
Як довести ВЛК наявність хвороби?
Спеціалісти ВЛК встановлюють статуси придатності на основі висновків лікарів — тобто самостійно діагнози не ставлять. Саме тому військовозобовʼязані мають надати медичні висновки, які підтверджують їхню хворобу чи стан.
Водночас наказ про військово-лікарські комісії не зобов'язує призовника мати при собі медичні документи. Під час проходження комісії людині достатньо заявити про наявність у неї захворювання — ВЛК зобов'язана відреагувати: скерувати людину на обстеження, яке встановить ступінь захворювання. Такі медичні огляди для військовозобовʼязаних безплатні.
Додаткові медичні огляди можуть тривати не більш як 14 днів. Саме медзаклади, до яких скеровують на огляд військовозобовʼязаних, мають подбати про те, щоб людина вклалася в цей термін.
На думку адвоката Вʼячеслава Самсоненка, новий перелік чітко визначає критерії захворювань, тож, на його думку, це зменшить кількість маніпуляцій з боку спеціалістів під час визначення придатності чи непридатності до служби.
А втім, новий наказ зберіг норму, що для визначення придатності ВЛК бере до уваги лише одне захворювання людини, а не всі в комплексі. Правник вважає це не дуже прийнятною та загалом застарілою практикою.
Чи можна оскаржити рішення ВЛК?
Так, це право в новому наказі зберегли. Щоб оскаржити рішення комісії, потрібно написати скаргу в довільній формі з проханням про перегляд рішення. До заяви треба долучити медичні документи, копію попереднього рішення ВЛК та копію військового квитка.
ВЛК можуть бути штатними та позаштатними. Також є поділ на постійні комісії й ті, що діють тимчасово. До штатних військово-лікарських комісій належать центральна ВЛК та ВЛК регіону. До позаштатних входять госпітальні, гарнізонні, десантно-штурмові та інші ВЛК військових підрозділів і закладів охорони здоров'я.
Скарги на дії районних міських і обласних комісій слід подавати до штатних ВЛК. Останні перевіряють, чи відповідають рішення позаштатних ВЛК встановленому діагнозу та вимогам. Якщо скаргу визнають обґрунтованою, буде перегляд рішення або контрольне обстеження. Якщо знадобиться контрольне обстеження, військовозобов'язаних направлятимуть до іншого медзакладу.
Щоб оскаржити рішення комісії, чоловік тепер має надавати ВЛК оригінали медичних документів або належно засвідчені копії. Оскільки нотаріуси не засвідчують медичні документи, раджу звертатися до адвокатів, які мають такі повноваження.Вʼячеслав Самсоненко, керівник адвокатського об'єднання «ЕЛЕКТІ»
Можна ж піти в суд?
Залежить від того, що саме військовозобов’язаний збирається оскаржувати. Рішення ВЛК оскаржують вищі комісії в порядку ієрархії, а от для оскарження висновків найвищої — Центральної ВЛК — можна звернутися до суду. Варто зауважити, що суд не має компетенції скасувати рішення військово-лікарської комісії за медичними показниками, проте може визнати порушення процедури проведення ВЛК — і на цій підставі скасувати її рішення.
Сформувалася певна судова практика щодо позовів, які стосуються недотримання військово-лікарською комісією вимог наказу №402. Як зазначив адвокат Вʼячеслав Самсоненко, суди задовольняють такі позови та зобов'язують повторно провести медичний огляд, врахувавши висновки суду.
Наприклад, у справі, яку в березні цього року розглядав Дніпропетровський окружний адмінсуд, військовий поскаржився на порушення з боку ВЛК. Мовляв, комісія визнала його придатним, хоча після контузії боєць не здатен повноцінно рухатися, носити бронежилет і важкі предмети. Суд скасував це рішення і зобовʼязав ВЛК провести повторний огляд.
У квітні подібне провадження розглядав Кіровоградський окружний адмінсуд. Військовий звернувся до ВЛК, оскільки його психічний стан погіршився після поранення, а комісія провела огляд формально — без огляду профільних спеціалістів, зокрема лікаря-психіатра. Суд визнав постанову про придатність протиправною і скасував її, зобовʼязавши провести огляд бійця повторно.
Тож у разі неправомірного рішення ВЛК юридичний механізм його оскарження досі існує.