Мобілізація, тарифи, пенсії: що зміниться для українців з 1 червня
Нарешті червневе сонце, канікули для школярів та відкриття купальних сезонів. Але перший місяць літа цим не обмежиться: цьогоріч на українців у червні очікує низка соціальних та економічних змін.
Наскільки зростуть тарифи, хто отримуватиме більші пенсії і які зміни торкнуться військовозобов’язаних громадян — у матеріалі hromadske.
Тарифи на комунальні послуги
Кабінет Міністрів з 1 червня підвищить ціну на електроенергію для населення до 4,32 грн/кВт-год (раніше був тариф 2,64 грн/кВт-год). Тобто, за 100 спожитих кВт доведеться заплатити 432 гривні, а за 200 кВт — 864 гривні.
Тарифи на газ у червні залишаться без змін. Споживачі, підключені до тарифного плану «Нафтогазу України» (а це майже 98% українців), продовжать сплачувати 7,96 грн (із ПДВ) за кубометр газу. В інших постачальників вартість коливається у межах 7,7-9,9 грн за кубометр.
Тарифи на воду також не зміняться для більшості українців. Однак ціни можуть зрости у громадах, де місцева влада підвищує тарифи на воду без погодження з Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугНКРЕКП. Також плата за водопостачання та водовідведення збільшиться для непобутових споживачів деяких водоканалів.
Перерахунок пенсій
Уже в червні пенсіонери, які працюють, отримають збільшені розміри пенсійних виплат. Перерахунок автоматично провели ще у квітні, але виплачують «заднім числом», тому в червні пенсіонери отримають ще й доплату за попередні два місяці.
Збільшені виплати стосуються пенсіонерів, які після призначення пенсії чи її попереднього перерахунку продовжували працювати та станом на 1 березня набули 24 місяці страхового стажу (або менше ніж 24 місяці, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії минуло два роки).
Мобілізаційні зміни
У червні військовозобов’язані в Україні отримають можливість оформлювати електронний військово-обліковий документ, який відображатиметься у застосунку «Резерв+».
У ньому буде унікальний електронний ідентифікатор у вигляді штрих-коду, що містить відомості про військовозобов’язаного. Такий код буде дійсним для перевірки працівниками Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат)ТЦК та СП, поліції, Держприкордонслужби.
Окрім того, у червні планують запровадити онлайн-рекрутинг у застосунку «Резерв+». Громадяни зможуть переглядати там актуальні вакансії в Збройних силах України й подавати заявку на спеціальність, яка зацікавила.
Відключення світла
Літня спека може спричинити наступну хвилю дефіциту та планові відключення світла, оскільки електрику активно споживатимуть кондиціонери та вентилятори.
«Потепління не відновить розбиті електростанції. До того ж літо — сезон пікових навантажень на енергосистему через спеку. Якщо у нас не буде інших інструментів для покриття дефіциту, то можливі відключення електроенергії — короткострокові, планові, як зараз», — зазначала в коментарі hromadske директорка з комунікації «Укренерго» Марія Цатурян.
Компанія прораховує всі сценарії, але надалі все залежатиме передусім від двох чинників: можливих повторних обстрілів і спроможності енергетиків відновлювати вже пошкоджені обʼєкти.
Також улітку наші атомні електростанції традиційно готують до зими: змінюють паливо, проводять перевірки тощо. Тому реактори поступово виводитимуть з роботи, а потім поступово повертатимуть — це теж може впливати на ситуацію.
Тим часом радник прем'єр-міністра та член наглядової ради «Укренерго» Юрій Бойко заявив, що відключення світла можуть тривати до серпня-вересня. За його словами, взимку дефіцит в енергосистемі буде навіть за теплої погоди, бо шансів повністю відновити знищену генерацію немає.
Виплати ВПО
У червні люди, які повторно виїхали з небезпечних районів Харківської області, можуть поновити статус внутрішньо переміщених осіб та оформити виплати.
Окрім того, із червня переселенці зможуть скористатися новим інструментом підтримки — субсидією на оренду житла. Її розмір враховуватиме вартість оренди у певному регіоні або населеному пункті країни.
Також розмір субсидії залежатиме від кількості людей у складі домогосподарства, яке орендує житло, а ще — від доходів домогосподарства і його спроможності оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія.
Перепризначення субсидій
Після закінчення опалювального сезону деяким категоріям громадян автоматично призначили субсидію на неопалювальний. Але не всім: із заявою та декларацією про доходи та витрати до Пенсійного фонду треба звернутися, якщо:
- заявник орендує житлове приміщення, за яке сплачує житлово-комунальні послуги;
- у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
- кількість зареєстрованих людей, які фактично проживають у домогосподарстві, є меншою від загальної кількості зареєстрованих;
- домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Також необхідно звернутися й людям, які мають право на виплату, але в опалювальний сезон їм призначили субсидію в розмірі 0,00 грн.
Можливе підвищення податків та акцизів
Уряд працює над законопроєктом про підвищення податків: Податок на додану вартістьПДВ та військовий збір можуть збільшити з 1,5 до 5%, анонсував перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
Таку ж ставку можуть запровадити для Фізична-особа підприємецьФОПів. Але остаточні цифри будуть відомі вже після червня, активна робота над підвищенням податків може початися в липні.
Окрім того, у парламенті заговорили про плани підняття акцизів на тютюн, алкоголь і паливо, щоб знайти гроші на фінансування армії. У такому разі можна буде очікувати на стрімке здорожчання бензину.
Ймовірне обмеження карткових переказів
Національний банк України готує проєкт рішення щодо обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу грошей з картки на картку. Очікується, що ліміти на вихідні Електронний спосіб переказу грошей між фізичними особамиP2P-перекази між фізичними особами можуть становити 100 тисяч гривень і 30 операцій на місяць для одного рахунку.
В НБУ запевняють, що майже 99% громадян не відчують змін. Також обмеження ніяк не позначиться на волонтерах, тож вони й надалі зможуть проводити збори.
НМТ для випускників
У червні 11-класники складатимуть Національний мультипредметний тест (НМТ) для вступу до закладів вищої освіти. Основна сесія триває з 14 травня до 24 червня. Обов'язковими предметами на НМТ будуть українська мова (без літератури), історія України та математика. Четвертий предмет обирає сам випускник.
Додаткова сесія триватиме з 11 по 19 липня. На неї можуть зареєструватися ті, хто пропустив основну з поважної причини: наприклад, через хворобу, відсутність світла або повітряну тривогу.