Депутат Потураєв про «Укрінформ»: В Україні не має бути державних медіа — треба закінчити реформу
Народний депутат від партії «Слуга Народу» Микита Потураєв на тлі виходу журналістського матеріалу про «темники» в інформагентстві «Укрінформ» заявив, що в Україні не має існувати державних медіа. Він вважає, що необхідно завершити медіареформу.
Про це парламентар розповів на конференції hromadske «Життя у тривалій війні».
«Я не вважаю, що ми через цю історію (викриття щодо отримання “Укрінформом” вказівок від влади — ред.) повертаємося до епохи “темників” і цензури, але я вважаю, що ця історія свідчить про те, що нам треба завершити врешті медіареформу», — наголосив він.
За його словами, ця реформа передбачає виконання зобовʼязань щодо відсутності державних медіа. Так, уточнив Потураєв, інформагентство «не мало б існувати в такому вигляді».
«Кожну державу треба стримувати […]. Державу, зокрема, стримують громадянське суспільство і незалежні медіа», — заявив депутат.
На його думку, необхідно прийняти закон про державну агенцію «Укрінформ». Парламентар пропонує використати погоджений західними партнерами та Україною Закон передбачає створення правових основ діяльності Суспільного телебачення і радіомовлення України та визначення засад діяльності Національної суспільної телерадіокомпанії Українизакон про Національна суспільна телерадіокомпанія України або «Суспільне Мовлення»НСТУ, переробити його і «отримати» незалежну державну агенцію, «але з незалежною наглядовою радою, з незалежним правлінням, зі стандартами редакційними й журналістськими».
«Державних медіа в Україні не має бути. Завдання державні можна чудово передати НСТУ для виконання,. А структуру, як-от “Укрінформ”, вона просто окрема, це велика мультимедійна агенція, її не варто ні з ким зливати, а варто її реформувати за зразком НСТУ», — заявив Потураєв.
«Темники» в «Укрінформі»
29 травня «Українська правда» опублікувала матеріал-викриття зі слів неназваних працівників «Укрінформу» про поширення в агентстві «темників» — тобто вказівок влади щодо того, у який спосіб треба висвітлювати в новинах політичні події в Україні.
За даними УП, нещодавно звільнений голова «Укрінформу» Олексій Мацука особисто відправляв регіональній редакції агентства рекомендації щодо того, які теми треба висвітлювати кореспондентам в областях та в кого не бажано брати коментарі.
Майже в кожному файлі була колонка «небажані спікери» — представники опозиційних партій, громадянського суспільства тощо. В одному з випадків журналістів закликали не брати коментарі на тему забезпечення безперебійного водопостачання для регіону в людей, у яких немає води тривалий час.
Співрозмовники УП в «Укрінформі» стверджують, що ці «темники» не дали результату і колектив агентства відмовився працювати за такими методами.
Окрім того, за даними видання, Мацуку призначили главою найстарішого інформагентства України за подачею Офісу президента, що він сам не приховував у розмовах із працівниками «Укрінформу».