УП: Ексочільник «Укрінформу» Мацука надсилав редакції список «небажаних спікерів»

Олексій Мацука під час представлення колективу Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ», 9 листопада 2023 року
Олексій Мацука під час представлення колективу Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ», 9 листопада 2023 рокуМКІП

Колишній очільник державного інформаційного агентства «Укрінформ» Олексій Мацука надсилав редакції рекомендації, які теми треба висвітлювати кореспондентам в областях та в кого не бажано брати коментарі.

Про це пише «Українська правда» із посиланням на співрозмовників серед працівників «Укрінформу».

За даними УП, на початку грудня 2023 року Мацука особисто відправив регіональній редакції файли з рекомендаціями. Майже в кожному файлі була колонка «небажані спікери» з переліком людей, організацій, місцевих політиків, коментарі яких не треба використовувати в матеріалах.

У документах, опублікованих УП, зазначається, що «небажаними спікерами» на тему антикорупційної діяльності є представники громадянського суспільства, які наразі є організаторами/учасниками мітингів щодо розподілу бюджетних коштів. На тему забезпечення безперебійного постачання для регіону — жителі регіону, у яких немає води тривалий час.

Також серед «небажаних спікерів» — депутати місцевих рад від партій «Європейська Солідарність», «Свобода», «Платформа громад», «Батьківщина», «За майбутнє» тощо.

Утім, співрозмовники УП в «Укрінформі» стверджують, що ці «темники» не дали результату і колектив агентства відмовився працювати за такими методами.

«Коли Мацука дізнався, що “темники” розійшлися по всьому агентству, а не лише серед регіональних кореспондентів, то перелякався. Спочатку все заперечував, потім казав, що надсилав тільки дві колонки (з темами та спікерами — ред. ), а третю (з "небажаними спікерами" — ред.) хтось інший дописав. Згодом узагалі наказав власкорам в областях зробити матеріали з усіма “небажаними спікерами”», — сказав співробітник агентства.

УП пише, що питання заміни попередника Мацуки, тодішнього очільника «Укрінформу» Олександра Харченка, розв’язували на зустрічі з главою Офісу президента Андрієм Єрмаком, тимчасовим виконувачем обов’язків очільника Мінкульту Ростиславом Карандєєвим та радницею Єрмака Дар’єю Зарівною. Там запропонували кандидатуру Мацуки, хоча були «побоювання щодо його менеджерських якостей».

Зарівна заперечувала факт згаданої зустрічі та категорично спростовувала свою причетність до впливу на Мацуку й роботу агентства.

Сам медійник, як стверджує УП, не приховував своїх зв'язків з Офісом президента та в розмовах із колективом агенції часом повторював, що його «призначив Офіс».

Ми звернулися по коментар до Олексія Мацуки, однак на час публікації відповіді не було.

Народна депутатка Ірина Геращенко назвала матеріали, опубліковані УП, «не просто витоком», а «задокументованим фактом політичної цензури, яка заборонена в Україні». 

Вона заявила, що готує запит до Офісу генпрокурора щодо цензури та тиску з боку Банкової на державне інформагентство.