УІНП: Письменник і педагог Антон Макаренко був співробітником радянського НКВС

Радянський письменник і педагог Антон Макаренко був співробітником Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР. В Українському інституті національної памʼяті дійшли висновку, що обʼєкти, названі на його честь, є пропагандою російської імперської політики.

Про це свідчать матеріали архівної справи, яку Департамент з питань режимно-секретної діяльності Міністерства внутрішніх справ надав на запит Українського інституту національної памʼяті.

Згідно з матеріалами, Макаренко з 1 липня 1935 року обіймав посаду помічника начальника відділу трудових колоній НКВС Українська радянська соціалістична республікаУРСР — начальника II відділення цього самого відділу. Вже 14 липня 1936 року він подав рапорт на звільнення з НКВС УРСР. А із жовтня того року виконував обовʼязки керівника колонії НКВС №5 у місті Бровари Київської області.

В УІНП наголосили, що Закон «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» забороняє глорифікацію у публічному просторі людей, які були працівниками радянських органів державної безпеки всіх рівнів. А обʼєкти на їхню честь зараховує до символіки російської імперської політики.

З огляду на норму закону, члени Експертної комісії інституту ухвалили фаховий висновок, що подальше використання імені Макаренка в назвах географічних об’єктів, юридичних осіб, об’єктів права власності, перебування в публічному просторі встановлених на його честь пам’ятників, пам’ятних знаків є пропагандою російської імперської політики.

«Попри те що Антон Макаренко як педагог та письменник був особою, пов’язаною з розвитком української науки та культури, Закон не передбачає жодних винятків», — йдеться у висновку комісії.

Водночас члени комісії наголосили, що обмеження не поширюються на дослідження діяльності та творчої спадщини педагога, зберігання, купівлю/продаж, читання видань його творів, експонування пов’язаних із педагогом предметів та документів у музеях тощо.

Більше про Макаренка

Макаренко народився 13 березня 1888 року в місті Білопілля Харківської губернії, нині районний центр Сумської області.

Він є одним із засновників системи колективного дитячо-підліткового виховання. Макаренко передусім знаний як радянський соціальний педагог. Його теорія і методика виховання в колективі та теорія сімейного виховання, розроблені в 1920-ті роки в Україні, є предметом досліджень науковців (зокрема, макаренкознавців) із багатьох країн. Як письменник є автором низки російськомовних літературно-педагогічних творів.

У 1988 році ЮНЕСКО внесла ім’я Антона Макаренка до четвірки педагогів, що визначили спосіб педагогічного мислення XX ст.

Зокрема, на його честь в Україні названі Сумський державний педагогічний університет та Київський професійно-педагогічний коледж.