Висновки експертів щодо Булгакова не є підставою для закриття музею на його честь: в УІНП просять уточнити підсумки

В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) просять експертну комісію ще раз проаналізувати об'єкти, пов'язані з письменником Михайлом Булгаковим, та уточнити фаховий висновок. Там кажуть, що підсумки дослідників не є підставою для закриття музею на честь письменника.
Про це повідомили в УІНП.
Там кажуть, що визнання об'єктів, пов'язаних з Булгаковим, символікою російської імперської політики «не є його забороною».
Водночас там наголошують: якщо підтвердиться зневажливе ставлення письменника до українського державотворення, ідеї незалежної української республіки, виразні симпатії до російської шовіністичної політики — то буде цілком правомірним порушення питання щодо подальшого прославлення його постаті.
В УІНП також закликають громадськість «розділяти питання уславлення в публічному просторі та доступу до результатів творчої діяльності».
Окрім цього, в Інституті наголосили, що висновки експертів не є підставою для закриття Літературно-меморіального музею Булгакова у Києві. УІНП відзначив, що музей спрямував «чималі зусилля на свою якісну трансформацію».
«Процес пропрацювання колоніального спадку (...) не зводиться лише до усунення символіки російської імперської політики з публічного простору. Деколоніальне визволення не може відбутися без якісного осмислення українським суспільством свого минулого. Роль музеїв, які сприятимуть розумінню складних явищ в історії України, у цьому процесі одна з ключових», —підсумували в Інституті нацпам'яті.
Що передувало?
Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті у своєму висновку заявила, що письменник Михайло Булгаков, попри те, що жив у Києві, зневажав українців та українську культуру, ненавидів українське прагнення до незалежності та негативно відгукувався про становлення Української держави та її очільників.
Тож в Інституті нацпам'яті вважають, що присвоєння імені Булгакова географічним об’єктам, назвам юридичних осіб, об’єктам топонімії, а також установлення на його честь пам’ятників в Україні було втіленням русифікації як складової російської імперської політики.
В самому музеї висновки експертної комісії УІНП визнали не експертними, поданими без аргументації, а також такими, що «мають вигляд емоційно забарвлених» визначень «із розмитими інтерпретаціями».
- Поділитися: