Екологи заявили, що Національне військове кладовище облаштують «у болоті». В установі відповіли
Екологічна організація стверджує, що Національне військове кладовище в Київській області планують облаштувати в місці з виском рівнем ґрунтових вод. Водночас у державній установі, яка займається будівництвом кладовища, запевнили, що глибина залягання ґрунтових вод там відповідає гігієнічним нормам.
Про це йдеться в дописі організації «Київський еколого-культурний центр» (КЕКЦ) та коментарі Національного військового меморіального кладовища (державна установа «НВМК») до нього.
У КЕКЦ заявили, що незалежна геологічна експертиза нібито засвідчила, що ґрунтові води у 8 з 10 свердловин поблизу сіл Мархалівка та Іванковичі, де планується побудувати Національне військове кладовище, мали відмітку вище 2 метрів, а в деяких свердловинах сягали усього 80 сантиметрів. Облаштовувати кладовища в таких місцях заборонено, наголосили екологи.
В організації також стверджують, що практично таку ж інформацію щодо рівня ґрунтових вод отримали й восени 2023 року, коли дослідження проводили на замовлення ДУ «НВМК». Екологи кажуть, що після буріння 60 свердловин у 33 із них рівень ґрунтових вод був такий, що ділянки були визнані «підтопленими» та «потенційно підтопленими».
«Я навіть не можу уявити ситуацію, коли матері, дружини загиблих героїв будуть бачити, як їх синів, чоловіків ховають у болото! На мою думку, потрібно якнайшвидше зупинити будівництво й підшукати дійсно достойне, підходяще місце», — закликав еколог Володимир Борейко.
Під цим дописом свій коментар залишила ДУ «НВМК», яка займається облаштування меморіального кладовища. В установі наголосили, що у 2023 році замовили розширене геологічне дослідження, яке тривало близько місяця. За цей час на території у понад 265 га пробурили 60 геологічних свердловин глибиною по 6 метрів кожну.
Результати дослідження показали, що гранична глибина залягання ґрунтових вод від поверхні землі там є не менше, ніж 2 метри.
«Це відповідає гігієнічним вимогам облаштування й утримання кладовищ в населених пунктах. І вкотре наголошуємо, що поховання полеглих Захисників і Захисниць здійснюватимуться лише на ділянках, де рівень ґрунтових вод менший за 2 метри», — підкреслили там.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва в Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, у якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста та стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримано в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізованому під давньоруський.
Проте заплановане будівництво викликало протести в місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів уплине на їхні поверхневі води.