А де жінки в НАБУ?

Я входжу до першої конкурсної комісії НАБУ. Це комісія, яка обирає детективів або керівників підрозділів на посади. Така собі громадська робота (в моєму випадку), де можеш відчути себе hr-ом і допомогти державі набрати кваліфікованих працівників. І в якийсь момент відбору приходить розуміння, що серед кандидатів немає жодної жінки. 

То де ж вони?

«Ми провели внутрішній аудит — і з’ясувалося, що, на жаль, жінок у НАБУ лише 26%. І це здебільшого представники Бек-офіс складається з людей, що обслуговують підрозділи: бухгалтери, адміністратори, діловодибек-офісу. Що стосується детективок, то їх тільки 10%. Коли я побачила ці цифри, мені стало сумно», — сказала заступниця директора НАБУ Поліна Лисенко ще в листопаді 2023 року. 

Тоді ж пані Лисенко згадала, що штат НАБУ має зрости із 700 працівників до 1000. І дуже сподівалася, що серед цих трьох сотень кандидатів більшість становитимуть жінки.

Збільшення штату відбувається прямо зараз. Щороку до 2026-го НАБУ має набирати у штат по 100 людей. Це частина зобов’язань України перед ЄС. Але охочих серед жінок чомусь не стало більше.

Вимоги до кандидатів одні — їх, до речі, можна переглянути на сайті НАБУ. А те, що у критеріях не прописані фемінітиви, — думаю, питання часу. 

Насправді проблема жінок і посад важлива у контексті великої війни, коли багато чоловіків у війську, а кадрів у країні не вистачає. Залучення жінок — це вже не проблема фемінізму, а питання виживання нашої країни. Набирати, обирати й навчати жінок необхідно як бізнесу, так і самій державі. Вони мають таку потребу, але чомусь іще діють давні страшилки про жінок і роботу. 

Чи можна щось змінити? Думаю, так. Передусім жінкам варто не боятися подаватись на конкурсні посади. А чоловікам — не боятися приймати жінок у колектив і ставитись насамперед як до професіоналок.

Усі представники конкурсної комісії погодилися, що в НАБУ будуть раді жінкам. Їх заохочують подаватись на посади детективів та керівників підрозділів чи аналітиків, а не лише бухгалтерів чи адміністраторів. 

Не боятися бути професіоналками і проявляти себе — ось що я прошу робити жінок. Адже саме це має бути основою, а не питання гендеру. І нехай це буде маленька промоція Національного антикорупційного бюро. 


Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою авторки.