«Академія наук вищої школи України» закликала Зеленського ветувати закон про скасування переведення часу. Чому?

Громадська організація «Академія наук вищої школи України» закликала президента Володимира Зеленського накласти вето на законопроєкт щодо скасування переходу на літній час.

Про це свідчить звернення АН вищої школи України, яке оприлюднило видання «Новинарня».

Організація стверджує, що нині немає авторитетних, визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини.

«І це є цілком зрозумілим: адже десятки мільйонів людей, регулярно подорожуючи по всьому світу, змінюють годинні зони не двічі на рік, а значно частіше, й не на одну годину, а на більший часовий інтервал», — заявив президент Академії наук та доктор фізико-математичних наук Олександр Наконечний.

За його словами, питання зменшення енергетичних витрат на освітлення залишається актуальним, що зафіксовано, зокрема, й рекомендаціями Європейської економічної комісії ООН. Тому низка держав досі практикують переведення годинникових стрілок у літні місяці. Так роблять майже в усіх штатах США, провінціях Канади, Великій Британії та всіх державах ЄС. Водночас відмовилися від використання літнього часу росія, Білорусь і Китай.

Користь від законопроєкту неможливо пояснити з погляду астрономії, вважає очільник організації. Ухвалення закону означатиме, що наприкінці червня в Києві відтепер світатиме вже о 3-й годині ранку, а сутенітиме о 8 вечора (зараз — о 04:00 та о 21:00 відповідно). 

«Це відчутно збільшить витрати установ, підприємств і домогосподарств на електричне освітлення у вечірні години навесні, влітку та восени, що матиме особливо відчутний ефект в умовах постійних відключень електроенергії, спричинених руйнуваннями енергетичної інфраструктури», — заявив Наконечний. 

А от у ранкові години, вважає науковець, сонячне світло витрачатиметься марно. 

Як стверджує вчений, законопроєкт ухвалили з формальними експертними висновками міністерств, але без глибоких фахових експертних висновків наукової спільноти, зокрема Національна академія наук УкраїниНАН України, Національна академія медичних наук УкраїниНАМН України та провідних університетів.

У своєму зверненні Наконечний назвав законопроєкт «суто популістським, шкідливим для економіки і антиєвропейським по суті». Водночас він закликав Зеленського доручити уряду утворити робочу групу з фахівців-науковців для опрацювання пропозицій щодо вдосконалення системи обчислення часу в Україні.

Про законопроєкт

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №4201, який скасовує переведення часу з зимового на літній. Це означає, що цьогоріч в останню неділю жовтня в Україні востаннє переведуть стрілки годинника на зимовий час. Проте наприкінці березня 2025 року й надалі годинник на літній час більше не переводитимуть.

Депутати аргументували своє рішення тим, що щорічне переведення годинника має низку негативних наслідків, спричиняє значне погіршення стану здоров’я громадян у період адаптації та не допомагає енергозаощадженню.

Ще у 2021 році в доповіді парламентарів ЄС на користь відмови від переведення годинників зазначали, що наукові дослідження пов’язують зміни часу із захворюваннями серцево-судинної або імунної систем, оскільки вони переривають біологічні цикли. Також у документі були аргументи щодо того, що переведення годинника не сприяє енергозаощадженню.

Що за Академія наук вищої школи? 

«Академія наук вищої школи України» — заснована 1992 року всеукраїнська громадська наукова організація, яка об’єднує понад 450 провідних учених, докторів наук і професорів, що працюють в усіх наукових центрах держави і представляють усі галузі знань.