До кінця року в Україні буде 200 Центрів життєстійкості. Хто може звертатись і які надають послуги?
В Україні в межах пілотного проєкту Міністерства соцполітики працюють уже 114 Центрів життєстійкості. До кінця року таких центрів має бути 200.
Про це в інтерв’ю hromadske розповіла заступниця міністра соціальної політики України Уляна Токарєва.
За її словами, нині активно триває процес запуску в громадах: якщо в лютому профінансували 14 команд, то в червні — вже 92. Проєкт станом на липень обійшовся державі у 31 мільйон гривень. На повне фінансування програми в бюджеті закладено близько 400 мільйонів.
«Ми з кожним місяцем набираємо нові команди. Вони проходять відбір і навчання. Конкурс проводить наш національний закупник — Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Ми не маємо стосунку до закупівлі. Це такий окремий дуже прозорий та об'єктивний процес», — каже Токарєва.
Вона запевняє: проєкт себе більш ніж виправдовує.
«Дуже багато як родин ветеранів, так і самих військовослужбовців звертаються прямо із запитом на психологічну підтримку. Окрім того, в центрах консультують і з соціальних питань та допомагають з іншими запитами, наприклад, долучаючи інші служби. Та основний акцент — це все ж психологічна підтримка дуже різних груп: і родин ветеранів, і людей, які переїжджають з постраждалих громад, і батьків з дітьми. Ідеться про такий перший рівень психологічної допомоги», — пояснює Уляна Токарєва.
Більше про Центри життєстійкості
Експериментальний проєкт із надання нової соціальної комплексної послуги уряд затвердив у жовтні 2023 року, охрестивши «формуванням життєстійкості».
Проєкт реалізується Міністерством соціальної політики і є складовою Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?».
У згаданих центрах надають:
- первинну консультацію;
- безплатну психосоціальну підтримку (індивідуальні консультації психолога, групові заняття, тренінги);
- підтримку сім’ям (тренінги з розвитку батьківських компетентностей, активності й заняття для дітей, проведення заходів для родин);
- за потреби — первинну правничу підтримку, консультації щодо зайнятості, супровід ветеранів.
У Міністерстві соцполітики не хочуть обмежуватися «експериментальним» проєктом і наступного року планують його масштабувати, аби такі центри були в кожній громаді. Поки що лідери серед областей, де запрацювали Центри життєстійкості, — Київська, Сумська та Івано-Франківська області.