Усе, що треба знати про нову хвилю коронавірусу в Україні
Влітку Україна, як і решта світу, зіткнулась із новою хвилею COVID-19. У першій половині серпня в країні зафіксували 26 тисяч випадків захворювань. Однією з причин такого сплеску вважають новий субваріант штаму Omicron — FLiRT.
У чому небезпека нового виду, як розпізнати симптоми, чи треба знову вакцинуватись та чи повернеться Україна до загальнонаціонального карантину — у матеріалі hromadske.
Це знову епідемія?
Якщо коротко, то — ні. Проте хворих щодня більшає.
Якщо на початку липня на Львівщині виявили за тиждень 51 хворого на коронавірус, то зараз — тиждень із 12 до 18 серпня — захворіли вже 1400 жителі області, розповідає Головна державна санітарна лікарка Львівщини Наталія Тімко-Іванченко. З них до лікарень потрапили 12%. Решта переносять легко або мають стан середньої важкості.
«Хворих більшає впродовж останніх п’яти тижнів. Вірус мутує і дуже легко передається, тому в такий нетиповий нібито час — літо, спека — маємо багато пацієнтів. Але ми навіть не називаємо це “спалахом”, це — підвищений рівень захворюваності на COVID-19», — пояснює Наталія Тімко-Іванченко
Загалом в Україні в червні зафіксували 2 тисячі випадків COVID-19, в липні їх було майже 12 тисяч, а в серпні — вже понад 20 тисяч.
Минулого місяця до лікарень потрапили 2,7 тисячі людей. Це переважно пацієнти з хронічними захворюваннями. У МОЗ запевняють, що наразі місць у медзакладах вистачає.
Знову маски й карантин?
Зростання захворюваності ще не говорить про те, що почався епідемічний сезон і що потрібно вводити обмежувальні заходи, каже головний санітарний лікар країни Ігор Кузін. Тож карантин запроваджувати поки що не планують.
Зараз найбільше хворих у Дніпропетровській, Хмельницькій, Житомирській та Рівненській областях. Якщо показники будуть і далі рости, в областях чи містах, на окремих підприємствах чи установах можуть ввести локальні обмеження.
«Наприклад, це може бути рекомендація щодо маскового режиму, переведення працівників на дистанційний формат роботи, запровадження певних заходів, щоб не допускати скупчення населення тощо. Зазвичай цих обмежувальних протиепідемічних заходів достатньо для зупинки поширення інфекції», — запевняє Ігор Кузін.
Який штам поширюється в Україні?
Основним штамом, довкола якого й досліджують відхилення/мутації, залишається Omicron. FLiRT, випадки зараження яким уже фіксують в Україні, — це новий його субваріант.
Він швидше передається при короткотривалих контактах. Тобто швидше уражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень.
За офіційними даними, за останні три тижні в Україні зареєстрували лише 9 випадків субваріанта коронавірусу FLiRT. Але оскільки аналіз на визначення, який саме це тип вірусу, роблять рідко, їх може бути значно більше.
Які симптоми має FLiRT?
Загалом симптоми варіанту FLiRT не дуже відрізняються від попередніх штамів:
- підвищена температура;
- слабкість;
- біль у м’язах;
- головний біль;
- біль у горлі та кашель;
- рідше — нежить.
Лікарі лише відмічають дещо легший перебіг захворювання.
«Напевно, найважче перебігав Delta-штам коронавірусу, коли в людей часто була велика задишка та ураження легень. З варіантом FLiRT важко хворіють лише люди з тяжкими супутніми захворюваннями, особливо пацієнти віком 70+ років», — пояснює головна санітарна лікарка Львівщини.
Хворіють зараз у середньому 7-10 днів, а скільки часу людина є заразною, медикам сказати складно. Раніше йшлося про 5 днів, і нових даних чи спростувань наразі немає.
Що робити, якщо вже захворів?
Основна порада лікарів: якщо захворів — залишайся вдома. Також традиційно закликають не займатися самолікуванням та з першими симптомами хвороби звертатися до сімейного лікаря.
«Люди із супутніми патологіями потребують додаткової терапії, декому потрібні противірусні препарати, а комусь достатньо приймати жарознижувальні та пити достатню кількість рідини. І постільний режим — це теж хороший рецепт одужання», — каже Наталія Тімко-Іванченко.
В Україні є лише один затверджений противірусний препарат проти коронавірусу — «Паксловід». Цей препарат можна приймати лише за призначенням лікаря і купити його також можна лише за рецептом.
Головна санітарна лікарка Львівщини каже, що зазвичай його призначають або пацієнтам із важкими супутніми патологіями, щоб уберегти від ускладнень, або тим, хто вже важко хворіє.
Треба знову вакцинуватись?
Більшість хворих на COVID-19, які потрапляють до медичних закладів на стаціонарне лікування, невакциновані. Тому медики закликають робити щеплення.
В Україні нещодавно оновили правила вакцинації від коронавірусу. Тепер більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти COVID-19. А ось людям, які входять до групи ризику тяжкого перебігу хвороби, слід вводити більшу кількість доз — потрібна ревакцинація через 6-12 місяців.
Кому треба повторна доза вакцини:
- дорослим і дітям, які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання;
- вагітним жінкам;
- людям, старшим за 60 років;
- дорослим і дітям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції;
- представникам професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові тощо).
Потребу у ревакцинації лікарі визначатимуть індивідуально, враховуючи затверджені МОЗ рекомендації.
Люди, які за попередні роки пройшли Два або три щеплення, залежно від вакцини.базовий курс два або три щеплення, залежно від вакцинищеплення та зробили 4-те або 5-те за рахунком бустерне щеплення минулого року, — можуть і надалі ревакцинуватись. Потрібно лише, щоб від моменту останнього щеплення минуло 6-12 місяців.
Якщо захворіли, то вакцинуватися також можна. Але, згідно з рекомендаціями медиків, має пройти щонайменше 1 місяць.
Чи захищає вакцина від нових штамів?
В Україні використовують Omicron-специфічну вакцину — Comirnaty від виробника Pfizer. Оскільки всі виявлені мутації є саме довкола штаму Omicron — вакцинація залишається єдиним дієвим способом захисту.
Наразі в країні є 507 тисяч доз для дорослих та понад 50 тисяч доз для дітей віком від 5 років.
«Зараз в областях оновлюють запаси вакцини — замовляють додаткові дози та розвозять до пунктів щеплень, оскільки інтерес пацієнтів до щеплень зростає», — каже Ігор Кузін.
Де вакцинуватись?
Щеплення проти COVID-19 є безплатними. Вакцинуватися можна через запис у свого сімейного лікаря або в пункті щеплень у медичних закладах.
Інформацію про найближчі пункти вакцинації, їхні адреси та графік роботи можна знайти за посиланням або запитати в операторів контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Графік роботи пунктів щеплень у медзакладах в областях можна переглянути тут.