Учнів-ВПО зобовʼяжуть відвідувати місцеві школи вже з вересня 2025-го

З 1 вересня 2025 року учні, які є внутрішніми переселенцями, не зможуть навчатися онлайн — Міністерство освіти та науки України зобовʼяже їх відвідувати місцеві школи.

Про це повідомив очільник відомства Оксен Лісовий під час спілкування з журналістами на конференції «Серпнева 2024».

З його слів, цього року учні з-поміж ВПО ще можуть продовжувати навчатися онлайн. Водночас міністерство закликає батьків свідомо до цього поставитися.

«Ще рік онлайну — це доволі важко. Ті втрати, які дитина несе через цю несвідому позицію за умови, якщо є можливість навчатись офлайн, вони будуть дорого коштувати і особистості, і всій родині, і всій нашій країні», — зазначив Лісовий.

Він закликав батьків розглядати будь-які можливості, де їхні діти можуть безпечно навчатися очно. І повідомив, що вже з 1 вересня 2025 року МОН буде «достатньо жорстко вимагати повного виходу всіх дітей за місцем перебування».

Повернення дітей за парти

МОН спільно з Мінцифри впроваджують комплексну політику «Школа офлайн». Відомства прагнуть подолати освітні втрати, створити умови для якісної освіти та повернути щонайменше 300 тисяч учнів за шкільні парти.

Стратегія передбачає низку політик, розроблених на основі зустрічей з громадами, освітянами та партнерами. Вона почне поступово діяти вже з 1 вересня, щоб у 2025 році всі були готові до її впровадження.

«Школа офлайн» містить п’ять основних компонентів, які покривають потреби різних категорій учнів та вчителів:

  1. Внутрішньо переміщені діти навчатимуться за місцем перебування очно за наявності безпекових умов. Наприклад, дитина з Бердянська, яка проживає в Чернівцях, вийде у школу офлайн. Так, учні будуть занурені в навчання та отримуватимуть більше уваги від учителів. 
  2. Дітям за кордоном приберуть подвійне навантаження. Учні вивчатимуть дистанційно лише предмети з українознавчим компонентом, за інші дисципліни бали перезарахують з іноземних шкіл у всіх класах. 
  3. Освіту необхідно адаптувати під запит та умови учнів з ТОТ. Їх навчатимуть індивідуально, підлаштовуючись під потреби та графік кожної дитини.
  4. Підготовка інфраструктури для повернення дітей у школи. Уряд будує укриття, купує автобуси та забезпечує девайсами.
  5. Жоден учитель не має втратити роботу. Зміни в роботі мережі шкіл не торкнуться фактичної зайнятості викладачів — МОН дасть можливість перейти в кадровий резерв, де буде середня зарплата та спеціальне навчання. З резерву можна перейти в іншу школу або мати гарантоване місце роботи на деокупованій території.