Хто шага не береже, той і гривні не вартий. Навіщо Нацбанк хоче перейменувати копійку
Національний банк запропонував змінити назву розмінної монети — замість «копійки» в українців може з’явитися «шаг». У НБУ кажуть, що це крок до відновлення історичної справедливості: мовляв, «шаг» має давньоукраїнське походження, тоді як «копійка» — російське.
То чи має сенс перейменування з мовознавчого й історичного поглядів та наскільки воно доречне у вимірі фінансової політики?
Від Шевченка до Лесі Українки
«Хто шага не береже, той не варт і копійки», — йдеться у збірці «Українські народні прислів'я та приказки» 1955 року випуску. Згадували це слово на позначення монети й Іван Котляревський, і Леся Українка, і Панас Мирний. А в Національному музеї Тараса Шевченка в текстах письменника нарахували 11 випадків використання слів «шаг» і «шажок» саме у значенні монети.
Отже, у літературі «шаг» ходив. А яке ж його походження? Хіба це не з російської? Там же теж є «шаги»!
Розгорнувши звичайний тлумачний словник, дізнаємося: слово позначає «дрібну монету». З’явилося воно від первісного «сяг», яке є похідним від «сягати» — тобто рухатися, доходити. З часом «сяжок», став «шажком» через уподібнення звуків, а тоді й «сяг» перейшов у «шаг».
Отже, «шаг» — слово питомо українське. У Нацбанку додають, що воно вже було в українській грошовій лічбі ще з XVI–XVII століть. «Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури», — наголошують в НБУ.
Натомість «копійка», згідно з тлумачним словником, є запозиченням з російської мови. Ймовірно, походить це слово від словосполучення «копейная деньга». Річ у тім, що на монеті був зображений цар верхи на коні — і в його руках був спис — копіє. Хоч це слово має праслов’янське походження та було в ужитку і в Україні, саме походження назви монети російське, — зауважує історик Олександр Алфьоров.
Тому й НБУ наголошує, що після перейменування грошовий обіг України «очиститься від російського впливу», оскільки «копійка» має імперське походження.
В умовах широкомасштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим та необхідним кроком, адже сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав.з повідомлення Національного банку
Відновлення справедливості?
Від часів Гетьманщини та в добу Української революції 1917–1921 років ходила дрібна монета «шаг», — нагадують у Нацбанку. Зокрема, Парламент України в період з березня 1917 року по квітень 1918 року.Центральна Рада ухвалила закон, що національною валютою в УНР була гривня, а монетами — шаги. Проте в обіг українська монета піти не встигла, натомість вона була друкована.
«Однак карбування монет не було втілено в життя через економічні та технічні складнощі. Натомість було випущено гроші дрібного номіналу — розмінні марки Державної скарбниці — 10, 20, 30, 40 і 50 шагів», — зазначають у Нацбанку.
Такі марки на зворотному боці мали напис: «Ходить на рівні з дзвінкою монетою». Вони були в обігу до березня 1919 року, допоки їх не скасувала радянська влада.
Після відновлення незалежності України перед владою постало питання про запровадження грошової одиниці. Серед варіантів для монет був і «шаг» — але парламент затвердив назву «копійка».
Чи вплине зміна на інфляцію?
Нацбанк розробив пропозиції змін до законодавства, які тепер має схвалити Верховна Рада. Якщо депутати проголосують за, Монетний двір — підрозділ Національного банку, що опікується карбуванням металевих монет, орденів, медалей та інших відзнак.монетний двір почне карбувати шаги та вводити їх в обіг.
Історик-Нумізматика — історична дисципліна, що вивчає гроші.нумізмат Олександр Алфьоров пояснює, що Нацбанк має докарбувати на 2025 рік мільйони монет. Шаги замінюватимуть копійки не моментально — їх випускатимуть у запланованих раніше обсягах для розмінних монет. Копійки ж поки ходитимуть паралельно з шагами, ці монети будуть рівні за номіналом.
Фахівці пояснюють, що так можна уникнути витрат, повʼязаних з утилізацією старих монет і виготовленням нових у більшій кількості.
Водночас у НБУ стверджують, що на зростання цін поява нової монети не вплине: «Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці».
Олександр Алфьоров підсумовує: «Реформа не коштуватиме нам нічого, а ми викинемо раз і назавжди московську назву та відновимо історичну справедливість. Ми повертаємо нашу українську одиницю грошову».
Доповнено о 18:00. Голова Нацбанку Андрій Пишний запевнив, що додаткових витрат на розроблення ескізів та карбування шагів не буде ані з державного бюджету, ані з бюджету НБУ.
За його словами, дискусії про зайві витрати, до яких начебто може призвести заміна копійок на шаги, викликала «найбільше маніпуляцій і фантазій».