Хто шага не береже, той і гривні не вартий. Навіщо Нацбанк хоче перейменувати копійку

Національний банк запропонував змінити назву розмінної монети — замість «копійки» в українців може з’явитися «шаг». У НБУ кажуть, що це крок до відновлення історичної справедливості: мовляв, «шаг» має давньоукраїнське походження, тоді як «копійка» — російське.

То чи має сенс перейменування з мовознавчого й історичного поглядів та наскільки воно доречне у вимірі фінансової політики?

Від Шевченка до Лесі Українки

«Хто шага не береже, той не варт і копійки», — йдеться у збірці «Українські народні прислів'я та приказки» 1955 року випуску. Згадували це слово на позначення монети й Іван Котляревський, і Леся Українка, і Панас Мирний. А в Національному музеї Тараса Шевченка в текстах письменника нарахували 11 випадків використання слів «шаг» і «шажок» саме у значенні монети.

Отже, у літературі «шаг» ходив. А яке ж його походження? Хіба це не з російської? Там же теж є «шаги»! 

Розгорнувши звичайний тлумачний словник, дізнаємося: слово позначає «дрібну монету». З’явилося воно від первісного «сяг», яке є похідним від «сягати» — тобто рухатися, доходити. З часом «сяжок», став «шажком» через уподібнення звуків, а тоді й «сяг» перейшов у «шаг».

Отже, «шаг» — слово питомо українське. У Нацбанку додають, що воно вже було в українській грошовій лічбі ще з XVI–XVII століть. «Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури», — наголошують в НБУ.

Натомість «копійка», згідно з тлумачним словником, є запозиченням з російської мови. Ймовірно, походить це слово від словосполучення «копейная деньга». Річ у тім, що на монеті був зображений цар верхи на коні — і в його руках був спис — копіє. Хоч це слово має праслов’янське походження та було в ужитку і в Україні, саме походження назви монети російське, — зауважує історик Олександр Алфьоров.

Тому й НБУ наголошує, що після перейменування грошовий обіг України «очиститься від російського впливу», оскільки «копійка» має імперське походження.

В умовах широкомасштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим та необхідним кроком, адже сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав.з повідомлення Національного банку

Відновлення справедливості?

Від часів Гетьманщини та в добу Української революції 1917–1921 років ходила дрібна монета «шаг», — нагадують у Нацбанку. Зокрема, Парламент України в період з березня 1917 року по квітень 1918 року.Центральна Рада ухвалила закон, що національною валютою в УНР була гривня, а монетами — шаги. Проте в обіг українська монета піти не встигла, натомість вона була друкована.

«Однак карбування монет не було втілено в життя через економічні та технічні складнощі. Натомість було випущено гроші дрібного номіналу — розмінні марки Державної скарбниці — 10, 20, 30, 40 і 50 шагів», — зазначають у Нацбанку.

Такі марки на зворотному боці мали напис: «Ходить на рівні з дзвінкою монетою». Вони були в обігу до березня 1919 року, допоки їх не скасувала радянська влада.

Після відновлення незалежності України перед владою постало питання про запровадження грошової одиниці. Серед варіантів для монет був і «шаг» — але парламент затвердив назву «копійка».

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

Чи вплине зміна на інфляцію?

Нацбанк розробив пропозиції змін до законодавства, які тепер має схвалити Верховна Рада. Якщо депутати проголосують за, Монетний двір — підрозділ Національного банку, що опікується карбуванням металевих монет, орденів, медалей та інших відзнак.монетний двір почне карбувати шаги та вводити їх в обіг.

Історик-Нумізматика — історична дисципліна, що вивчає гроші.нумізмат Олександр Алфьоров пояснює, що Нацбанк має докарбувати на 2025 рік мільйони монет. Шаги замінюватимуть копійки не моментально — їх випускатимуть у запланованих раніше обсягах для розмінних монет. Копійки ж поки ходитимуть паралельно з шагами, ці монети будуть рівні за номіналом. 

Фахівці пояснюють, що так можна уникнути витрат, повʼязаних з утилізацією старих монет і виготовленням нових у більшій кількості.

Водночас у НБУ стверджують, що на зростання цін поява нової монети не вплине: «Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці».

Олександр Алфьоров підсумовує: «Реформа не коштуватиме нам нічого, а ми викинемо раз і назавжди московську назву та відновимо історичну справедливість. Ми повертаємо нашу українську одиницю грошову».

Доповнено о 18:00. Голова Нацбанку Андрій Пишний запевнив, що додаткових витрат на розроблення ескізів та карбування шагів не буде ані з державного бюджету, ані з бюджету НБУ.

За його словами, дискусії про зайві витрати, до яких начебто може призвести заміна копійок на шаги, викликала «найбільше маніпуляцій і фантазій».