На відновлення Сейму та Десни потрібно 2-3 роки. До річок потрапило близько 5600 тонн забрудненої води
До річки Сейм з цукрового заводу в Курській області потрапило близько 5600 тонн забрудненої води. Тепер на відновлення екосистем річок Сейм та Десна потрібно 2-3 роки.
Про це під час пресконференції 12 вересня заявили директор Інституту гідробіології Національна академія наукНАН України Сергій Афанасьєв та директор Український гідрометеорологічний інститут Державної служби України з надзвичайних ситуаційУкрГМІ ДСНС та НАН України Володимир Осадчий, передає Міністерство захисту довкілля.
Осадчий розповів, що обсяг забрудненої води, яка потрапила в Сейм, оцінили за допомогою супутникових знімків. За його словами, забруднення за декілька годин знищило весь розчинений кисень у воді, що призвело до мору риби.
Водночас Афанасьєв навів приклад з екологічною катастрофою на Дністрі у 1983 році, коли внаслідок прориву ґрунтової дамби Стебницького хвостосховища упродовж 500 км річки загинуло все живе. Він додав, що на незарегульованих річках відновлення може відбутися за декілька років.
У Міндовкілля заявили, що спільно із науковцями, представниками Держводагентства та інших залучених органів опрацьовують найоптимальніші заходи для відновлення екосистем та природної якості води в річках.
Яка ситуація наразі?
Наразі забруднення пройшло Десною вже 242 км. За оновленими даними прогнозу Укргідрометцентру, забруднена вода орієнтовно може досягнути Київщини 14-16 вересня.
У «Київводоканалі» запевнили, що проробляють усі сценарії розвитку подій та готуються до них.
Водночас заступниця міністерки захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко розповіла, що у водах Сейму, в точках, де почався рух забруднення територією України, вміст розчиненого кисню досяг норми — 4 міліграми на дециметр кубічний. Мор риби більше не фіксується.
У Десні забруднення сповільнилося, фіксується точково та має неоднорідний характер, додала Крамаренко.
За її словами, на Чернігівщині працюють три аераційні установки. Встановлюють додаткові системи аерації в Київській області.
Станом на 12 вересня представники зібрали 31 тонну загиблої риби — 12 тонн 150 кг на Сумщині та 19 тонн на Чернігівщині.
Що відомо про забруднення?
У Держрибагентстві 27 серпня повідомили про забруднення росіянами річки Сейм. Перевищення вмісту шкідливих речовин, зокрема амонію, зафіксували в Сеймі на Сумщині та Чернігівщині.
Перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький повідомляв, що невідомо: чи росіяни навмисно отруїли воду, чи в них сталася аварія.
Згодом у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів зазначили, що забруднення органічного характеру потрапило в річку Сейм із цукрового заводу в селищі Тьоткіно Курської області рф.
Унаслідок низького вмісту розчиненого у воді кисню почала помирати риба. У чотирьох громадах Сумської області та в одній громаді Чернігівської області заборонили купання, вилов риби та використання води для господарських потреб.
У річці Десна в межах Київської області порушень не виявили, але все одно запровадили такі самі обмеження, що й на Сумщині та Чернігівщині.