FT: Україна має короткостроковий план, як пережити цю зиму, однак уряд не зацікавлений у децентралізації енергетики
Україна має короткостроковий план, як пережити прийдешню зиму попри складу ситуацію в енергосистемі.
Про це в коментарі Financial Times заявив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.
За його словами, аби гарантувати енергетичну безпеку в наступні зими, необхідно децентралізувати енергетичну систему України. Щодо прийдешньої зими, то за найкращого сценарію Україна зіткнеться з відсутністю електроенергії в середньому по п'ять годин на день, але за умови, що росія не завдаватиме нових ударів, а температура не опуститься нижче -15°C.
Однак за словами деяких неназваних посадовців, уряд України, зокрема й міністр енергетики Герман Галущенко, віддають перевагу побудові великих ядерних реакторів, а не дрібніших електростанцій.
«Міністерство енергетики не зацікавлене в децентралізації. Навпаки, вони зацікавлені в централізації, вони хочуть, щоб якомога більша частина енергетичного сектору, особливо генерація, була під їхніми державними компаніями», — сказав один із неназваних посадовців.
Як пише FT, єдиною українською енергетичною компанією, яка залучила значне міжнародне фінансування, є державна компанія «Укренерго». Але після суперечливого звільнення її керівника Володимира Кудрицького подальші інвестиції «висять на волосині».
Що з енергосистемою України?
Наразі ситуація в енергосистемі залишається складною через значні пошкодження енергетичних об’єктів унаслідок масованих ворожих атак на енергетику. Загалом Україна втратила 9 ГВт генерувальних потужностей, а війська росії продовжують обстрілювати енергетичну інфраструктуру, особливо в прифронтових та прикордонних регіонах. Під обстріли найчастіше потрапляють підстанції та лінії електропередачі.
Улітку активно тривала масштабна ремонтна кампанія та відновлення енергооб’єктів для підготовки до осінньо-зимового періоду. Також на рівень споживання вплинула спека.
Місяць тому, 26 серпня, війська росії здійснили найбільшу масовану атаку. Вони застосували різні види озброєння: БпЛА, крилаті ракети, «кинджали». Загалом окупанти запустили по Україні понад сотню ракет різних типів та близько сотні «шахедів», повідомляв президент Володимир Зеленський. Протиповітряна оборона збила над Україною 102 ракети та 99 ударних безпілотників.
На початку вересня прем’єр-міністр Денис Шмигаль казав, що росія вже проводить підготовку до нових масованих атак на українську енергосистему.