Зима цього року стане «найважчим випробуванням» для енергетики України — МЕА

Прийдешня зима стане «найважчим випробуванням» для енергетичної мережі України з початку повномасштабного вторгнення, оскільки багато електростанцій «будуть зруйновані або пошкоджені».

Про це йдеться в заяві Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), передає Guardian. 

Агентство запропонувало десять способів для відновлення української енергетичної інфраструктури, однак видання не вказало, які саме.

«Енергосистема України витримала останні дві зими… Але ця зима буде, безумовно, найсуворішим випробуванням», — заявив виконавчий директор агентства. 

У звіті МЕА йдеться, що у 2022 та 2023 роках «близько половини генерувальних потужностей України було окуповано російськими військами, знищено або пошкоджено, а половина великих мережевих підстанцій пошкоджена ракетами та безпілотниками». 

З огляду на те, що Україна втратила понад дві третини своїх потужностей із виробництва електроенергії після російського вторгнення, експерти попередили про «значний розрив між доступним постачанням електроенергії та піковим попитом». 

Генеральний директор агентства закликав країни Європейського Союзу надати обладнання та запчастини для відновлення пошкоджених об’єктів і забезпечити їхній захист від атак рф.

Що з енергосистемою України?

Наразі ситуація в енергосистемі залишається складною через значні пошкодження енергетичних об’єктів унаслідок масованих ворожих атак на енергетику. Загалом Україна втратила 9 ГВт генерувальних потужностей, а війська росії продовжують обстрілювати енергетичну інфраструктуру, особливо в прифронтових та прикордонних регіонах. Під обстріли найчастіше потрапляють підстанції та лінії електропередачі.

Улітку активно тривала масштабна ремонтна кампанія та відновлення енергооб’єктів для підготовки до осінньо-зимового періоду. Також на рівень споживання вплинула спека.

А 26 серпня війська росії провели найбільшу масовану атаку, націлившись на енергетичну інфраструктуру України.

Окупанти застосували різні види озброєння: БпЛА, крилаті ракети, «кинджали». Загалом вони запустили по Україні понад сотню ракет різних типів та близько сотні «шахедів», повідомив президент Володимир Зеленський. Протиповітряна оборона збила над Україною 102 ракети та 99 ударних безпілотників.

Загалом 15 областей постраждали внаслідок російської масованої атаки. «Укренерго» надало розпорядження ввести екстрені відключення світла, а згодом — за графіком.