Життя без сексу. Чому мільйони людей не бажають ним займатися
Є люди, які не хочуть сексу. Не через головний біль, поганий настрій чи Целібат — це добровільна обітниця безшлюбності та утримання від сексуальних стосунків, яку часто приймають люди, присвячені духовній діяльності або релігійним обов'язкам.целібат, а просто не відчують сексуального потягу до інших. Йдеться не про якусь патологію чи свідомий вибір, а про варіацію сексуальної орієнтації — асексуальність.
«Якщо я у стосунках, то займаюся сексом більше для того, щоб задовольнити потреби партнера. Хоч фізіологічні відчуття є, але ніяких емоцій мені це не приносить», — розповідає 23-річний бойовий медик Давид, на позивний Мелман.
Він аромантик-асексуал, тобто не відчуває закоханості та бажання зайнятися сексом. Водночас може будувати стосунки, на кшталт Платонічні стосунки — це емоційний зв’язок між людьми, який не включає сексуального чи романтичного елементу. Вони ґрунтуються на дружбі, взаємоповазі, глибоких почуттях і близькості, але без фізичного чи сексуального складника.платонічних і відчувати емоційний зв’язок, турботу й довіру.
Що таке асексуальність та як живуть асексуальні люди — розповідає hromadske.
«Та в тебе низьке лібідо, бо ти військовий»
У підлітковому віці Давида не полишали роздуми, чому інші люди приділяють стільки уваги сексу. Хлопець почав досліджувати тему асексуальності. Зрозуміти себе Давиду допоміг його колишній партнер.
«У нас були стосунки на відстані. Ми проаналізували мою поведінку й зрозуміли, що, так, я асексуальна людина», — розповідає хлопець.
Йому може подобатися людина виключно естетично, але про сексуальну привабливість не йдеться. Однак це не означає, що асексуали не мають потреби у стосунках, Давид хоче піклуватися про людину, забезпечувати їй комфорт, допомагати, бути поряд — і щоб це було взаємно. Тобто мати платонічні взаємини.
Мелман стикався з нерозумінням навіть від найближчих друзів. Коли зізнавався про свою асексуальність, хтось міг кинути у відповідь, що «це все пройде». Інша людина звела все до «та в тебе низьке лібідо через стрес, бо ти військовий».
«А коли ти їм наводиш факти, що це явище справді є, що я не один такий і не вигадав це все, то це їм ламає шаблон», — додає хлопець.
«Я наче обманюю іншу людину»
25-річна Анна зараз працює нянею, вона асексуальна й аромантична. Згадує, що коли в підлітковому віці однокласники починали зустрічатися, їй це було нецікаво. Через кілька років вона мала короткі стосунки з хлопцем, однак сталося це радше через тиск суспільства.
«На той момент мої подруги знайшли собі пари й вирішили підшукати мені. Я просто пішла шляхом найменшого спротиву, але дуже швидко зрозуміла, що це мені не підходить. Навіть не сам формат стосунків, а те, що я наче обманюю іншу людину», — розповідає Анна.
Щодо сексу вона не відчуває ніяких емоцій. Замість нього їй цікавіше пограти з людиною в настільні ігри, щось приготувати чи зробити їй масаж. Анні хочеться робити приємно, але в інших, прийнятних для неї формах.
Дівчина каже, що готова прожити все життя наодинці. Проте не відкидає варіанту, що може відчути потребу в партнерських стосунках. В такому разі дівчина готова будувати їх не тільки з асексуальними людьми й відкрита, наприклад, до варіантів Поліаморія — це форма стосунків, в яких людина може мати кілька романтичних або сексуальних партнерів одночасно з відома та згоди всіх учасників.поліаморії — так розв’яжеться питання з потребою партнера у сексі, адже займатися ним виключно через бажання іншої людини Анна не хоче.
«Цілком можливо це суспільні норми й установки спричиняють тиск, не в вакуумі живемо. Але зараз для мене це питання гостро не стоїть. Я не в активному пошуку. Потребу у близькості цілком задовольняють друзі, волонтерство і нові знайомства», — пояснює вона.
Це не хвороба
Психолог та сексолог платформи Rozmova Максим Журавський пояснює, що асексуальності властива відсутність або низький рівень сексуального потягу до інших людей. Це не обов’язково означає, що в людини не буває сексу. Просто їм достатньо мати його, наприклад, раз на пів року або й рідше.
«Асексуальність не є хворобою, про неї не зазначено в жодному класифікаторі медичних захворювань, сексологічних теж. Це сексуальна орієнтація, яка не потребує лікування», — наголошує Журавський.
За його словами, асексуальні люди здатні на глибоку емоційну близькість та будують стосунки на платонічному рівні, без сексуального бажання.
Буває, що усвідомлення власної сексуальної орієнтації приходить до людини у цілком дорослому віці. Так, підліток може не зрозуміти, він гетеро-, бі-, гомо- чи асексуальний, тому що на нього впливає стигма у суспільстві. Натомість дорослий може це зробити вже через призму свого досвіду.
Іноді через брак сексуальної освіти люди помилково приписують собі асексуальність. Журавський пригадує випадок, коли до фахівців звернулася жінка, яка назвала себе повністю асексуальною. Мовляв, статевий потяг у неї зник після народження другої дитини.
«Насправді ж це радше стосувалося післяпологової депресії та гормонального фону, який змінюється в жінки після пологів. Це зовсім не асексуальність», — пояснює сексолог.
Так само приходять люди, які просять вилікувати їм «низьке Лібідо — це термін, який позначає сексуальний потяг або сексуальне бажання людини.лібідо», а виявляється, що вони асексуальні.
«Але якщо чоловік раніше мав високе лібідо, але тепер у нього проблеми з ерекцією через стрес, і це коригується медикаментозно чи за допомогою секс-терапії, то такий випадок не можна вважати асексуальністю», — зазначив Журавський.
Сексолог наголошує, що немає єдиної причини, яка б пояснювала, чому люди гетеро-, бі-, гомо- чи асексуальні. Адже йдеться про сукупність факторів: на формування сексуальної орієнтації можуть впливати гормональні моменти, так само як генетичні, фізіологічні, психологічні та соціальні аспекти.
«Людина може зрозуміти, що вона асексуальна через відсутність сексуального потягу, через самоусвідомлення, через спостереження за власним досвідом. Це процес, який потребує і часу, і рефлексії. Найважливіше — це прислухатися до себе й не порівнювати свої почуття з очікуванням суспільства. А ще — не бійтеся звертатися до сексологів», — підсумовує фахівець.
Нині вважається, що близько 1% людства (понад 70 млн людей) є асексуалами.
Цей матеріал створено за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.