Рада ухвалила новий законопроєкт про угоду зі слідством щодо корупційних злочинів. Про що він?
Верховна Рада України проголосувала у першому читанні за законопроєкт №12039 про угоду зі слідством щодо розслідування корупційних злочинів.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Так, згідно із законопроєктом:
- вводиться нова стаття, яка дозволяє у разі співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення, ніж вимагає кодекс;
- суд зможе визначити як додаткове покарання штраф — 102 мільйони гривень максимум за особливо тяжкий злочин та понад 4 мільйони гривень за тяжкий злочин;
- суд зможе в таких випадках конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено;
- такий інструмент не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем, за винятком випадку, що такий організатор викриє іншого організатора;
- у разі скоєння злочинів меншої тяжкості, і якщо це не великі схеми без співучасників, то зменшене ув’язнення зможе отримати фігурант, який повністю відшкодовує збитки, сплачує штраф та може отримати додатково конфіскацію.
Нагадаємо, раніше Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура підтримали законопроєкт №12039, який удосконалює угоди зі слідством у справах про корупцію.
Цей законопроєкт зареєстрували після скандалу із законопроєктом №11340, який вважали таким, що дозволяє корупціонерам «відкупитися» за свій злочин.
Що передувало?
18 липня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який міг дозволити підозрюваним у корупційних злочинах посадовцям іти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.
Активісти та громадські діячі вказували, що цей законопроєкт дозволить підозрюваним у корупції просто відкупитися за скоєний злочин.
Голова парламентської фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія казав, що ухвалення цього закону є одним із зобов’язань України перед партнерами в ЄС. Він також розповідав, що щодо законопроєкту надходили зауваження від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду.
Антикорупційний комітет Верховної Ради виявив у положенні законопроєкту «корупціогенний фактор». Зокрема, він начебто створює умови за яких підозрювані чи обвинувачені у корупційних правопорушеннях «можуть відкупитися від суворого покарання, не викриваючи жодних співучасників та не надаючи інформацію про інші відомі їм злочини».