Найбільше прокурорів з інвалідністю виявили на Черкащині та Хмельниччині — ОГП

Правоохоронці виявили високий відсоток прокурорів, які мають статус людей з інвалідністю, у Черкаській та Хмельницькій областях.

Про це свідчать попередні дані службового розслідування Офісу генерального прокурора.

Наразі відомо, що на Черкащині 60 прокурорів органів прокуратури мають інвалідність — це 27,4% від загальної кількості прокурорів у регіоні. 59 з них отримали статус до повномасштабного вторгнення. 

Тим часом у Хмельницькій області такий статус має 61 прокурор, або 29,8% від загальної кількості. 50 отримали групи інвалідності до повномасштабного вторгнення. 

Попередні дані щодо прокурорів, яким встановили інвалідністьОфіс генпрокурора

У решті прокуратур та ОГП цей показник не перевищує 10%. Зокрема, у 18 прокуратурах частка прокурорів, які мають групи інвалідності, менша за 5% від загальної чисельності, ще в 11 прокуратурах — від 5% до 10%. 

В Офісі генпрокурора 22 прокурори мають такий статус (2,5% від загальної чисельності прокурорів).

«За кожним із цих фактів буде проведена ретельна перевірка та надана оцінка як у межах службового розслідування, так і в межах кримінального провадження», — обіцяють в ОГП. 

Там наголосили, що службове розслідування триває, а перевірка охоплює всі регіони, спецпрокуратури та центральний апарат.

Також щодо цих фактів розслідується кримінальне провадження за ч. 4 ст. 27, ч. 2 Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампівст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 3 Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особіст. 369 Кримінального кодексу України. 

Що відомо про скандали зі МСЕК

Усе почалося із викриття керівниці медико-соціальної експертної комісії (Спеціальний заклад в системі охорони здоров'я, який, зокрема, займається встановленням інвалідностіМСЕК) у Хмельницькій області Тетяни Крупи, а також її сина — голови обласного Пенсійного фонду — на незаконному збагаченні на мільйони доларів.

У посадовиці знайшли вдома гроші сумою 5,2 мільйона доларів, 300 тисяч євро та понад 5 мільйонів гривень, а також брендові прикраси. Під час слідчих дій керівниця МСЕК намагалася позбутися частини грошей, викинувши дві сумки з пів мільйона доларів крізь вікно.

На тлі цього скандалу правоохоронці взялися за перевірки посадовців Хмельниччини та працівників МСЕК. Міністерство охорони здоровʼя провело перевірки та скасувало висновки Хмельницької МСЕК про встановлення інвалідності 74 військовозобовʼязаним. А президент Володимир Зеленський призначив засідання РНБО та пообіцяв реакцію на різних рівнях.

Видання «Цензор.НЕТ» розкрило, що правоохоронні органи Хмельницької області знали про масштабну корупційну схему керівниці Хмельницької МСЕК, адже були її співучасниками. Десятки хмельницьких прокурорів, серед яких і обласний прокурор, змогли оформити інвалідність (за що отримують доплати).

Уже 22 жовтня Зеленський оголосив, що РНБО визначила перелік рішень, «які повернуть справедливість». За кілька хвилин стало відомо, що генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку.

Президент також ввів у дію рішення Ради національної безпеки, згідно з яким Верховна Рада має розглянути законопроєкт, який передбачатиме ліквідацію медико-соціальних експертних комісій.