Апеляційний суд виправдав поліціянта, якого обвинувачують у нападі на журналістку KyivPost під столицею
Позаштатна журналістка KyivPost і документалістка Таїсія Кутузова програла апеляцію у справі щодо нападу поліціянта на неї у 2020 році в селі Гатне Київської області, коли вона висвітлювала засідання сільської територіальної виборчої комісії (ТВК).
Про це йдеться у рішенні суду від 15 жовтня, також про це повідомила сама журналістка.
Так, Київський апеляційний суд залишив без змін вирок Києво-Святошинського райсуду. Зокрема, суд погодився, що у справі немає неспростовних доказів того, що обвинувачений усвідомлював, що його дії спрямовані саме проти журналістки й умисно перешкоджають її законній професійній діяльності.
«Наявність мікрофона у потерпілої та фотоапарата не свідчить про належність цієї особи до категорії журналістів», — ідеться в ухвалі.
Водночас апеляційні доводи прокурора та представника потерпілої є «непереконливими».
Тим часом Кутузова наголосила, що під час інциденту правоохоронець не дав можливості відрекомендуватися: «Він просто накинувся на мене і вирвав камеру з моїх рук».
Вона каже, що неодноразово повторювала, що є журналісткою і має дійсне посвідчення. Це чути й на відео, яке вона поширила ще у жовтні 2020 року.
А втім, Кутузова зауважила, що суд відмовляється переглядати це відео.
Окрім того, за її словами, свідок обвинуваченого — це людина, яка «перша словесно накинулась» на неї. У суді чоловік заявив, що журналістка нібито не представлялася йому і не казала, що її посвідчення в будівлі ТВК.
«Я розчарована у правосудді і мені за нього соромно. Залишається остання надія — касація. Якщо вона не спрацює, ми звернемося до Європейського суду», — наголосила Кутузова.
В Офісі генпрокурора «Ґратам» повідомили, що прокуратура теж подаватиме касаційну скаргу.
Видання вказує, що нині підсудний Роман Микитенко працює заступником начальника Бучанського районного відділу поліції.
Про напад
7 жовтня 2020 року в селі Гатне, що на Київщині, правоохоронці напали на Таїсію Кутузову. Журналістка знімала там засідання місцевої виборчої комісії, де розглядали скасування реєстрації на вибори до сільради одного з кандидатів.
Туди, за словами місцевих мешканців, приїхали два автобуси «з тітушками» на підтримку кандидата до місцевої ради та поліційні патрулі. Фільмування не сподобалося правоохоронцям, які почали тиснути на Кутузову, щоб вона вимкнула камеру.
Врешті троє правоохоронців почали виламувати руки й вирвали камеру з рук Таїсії та активістки Тетяни.
Як зазначала Таїсія, правоохоронці не показували свої службові посвідчення на вимогу журналістів. Однак пізніше інший чоловік у формі підійшов, щоб «вибачитись за дії колег». Згодом правоохоронці оголосили підозру в перешкоджанні журналістській діяльності (ч. 3 ст. 173 Кримінального кодексу України) одному з поліціянтів, які брали участь у конфлікті.
Загалом у той час журналістка знімала фільм «Закрий рота!» про активіста Сергія Чагарова, який з 16 років бореться з корупцією в рідному селі. Він відстоює своє право на свободу слова та розкриває махінації місцевих чиновників.