Великі банки хочуть посилити обмеження переказів «з карти на карту» та додати нові перевірки для ФОПів — Forbes
Сім великих банків України в найближчий тиждень готуються підписати меморандум про посилення обмежень карткових переказів. Вони планують поетапні зміни.
Про це пише Forbes із посиланням на текст меморандуму, який є у їхньому розпорядженні.
Схожі обмеження для Електронний спосіб переказу грошей між фізичними особамиP2P-переказів два місяці тому запровадив Нацбанк. Однак є відмінність: варіант, запропонований банками, стосується всіх видів переказів, включно з IBAN, та має нижчий ліміт за операціями.
Обмеження запроваджуватимуться у два етапи:
- з 1 січня 2025 року — ліміт до 150 000 гривень на місяць;
- з 1 червня 2025 року — 100 000 гривень на місяць.
Клієнт зможе збільшити ліміт після того, як надасть банку підтвердження офіційних доходів. А от для ризикових клієнтів ліміт може становити 50 тисяч гривень на місяць, йдеться у меморандумі.
Друга частина документа стосується Фізична особа-підприємецьФОПів. Банки хочуть посилити фінансовий моніторинг такого бізнесу, щоб боротися з «дропами» та орієнтуватися на вимоги законодавства Європейського Союзу.
Зокрема, у меморандумі вказані індикатори ризику, які рекомендується використовувати банкам для перевірки ФОПів. Серед них — різке збільшення операцій за рахунком, залишок «0» на початок та на кінець дня і дроблення переказів.
Меморандум мають підписати щонайменше сім банків — «Ощадбанк», «ОТП Банк», «ПриватБанк», «Правекс Банк», ПУМБ, «Райффайзен Банк» та «Універсал Банк».
А які обмеження для переказів вводив Нацбанк?
З 1 жовтня Нацбанк на пів року встановив ліміт для переказів фізичних осіб «з карти на карту» (також відомі як P2P, C2С) у 150 тисяч гривень на місяць.
Це зробили для того, щоб боротися з «дропами» — людьми, які за оплату передають реквізити й дані своїх карткових рахунків у користування третім особам. А потім ці рахунки використовують як «транзитні» для переказу та «відмивання» незаконних коштів.
НБУ зазначав, що масштаби проблеми використання «дропів» оцінити складно через імітацію звичайної поведінки фізичної особи. Проте загалом у системі йдеться про десятки тисяч «сплячих» та вже активних рахунків.
За даними кількох найбільших банків, у 2024 році вже було розірвано ділові відносини з-понад 80 тисячами клієнтів на підставі участі в схемах «дропів». Аналіз НБУ свідчить, що через картки «дропів» може проходити близько 200 млрд гривень на рік.